ביטוח נהג צעיר, ביטוח נהג חדש – איך לחסוך בקניית ביטוח רכב לנהגים צעירים?

ביטוח » ביטוח רכב » ביטוח נהג צעיר

מחירי ביטוח הרכב לנהגים חדשים (נהג שטרם עברו שנתיים מאז שקיבל את רישיון הנהיגה) ולנהגים צעירים (נהגים מתחת לגיל 24), גבוהים באופן משמעותי ממחירי ביטוח הרכב לנהגים ותיקים יותר, ויכולים להגיע לפי 2 ויותר.

בגלל סכומי הביטוח הגבוהים לנהגים צעירים, ומתוך הבנה שמבוטחים רבים פשוט לא יכולים לשלם סכומים כאלה, הוציאו בשנים האחרונות חברות הביטוח מספר פתרונות יצירתיים וזולים לרכישת ביטוח רכב לנהגים צעירים.

אנחנו נפרט במדריך הזה את הדרכים לרכישת ביטוח רכב זול לנהגים חדשים ולנהגים צעירים, מבלי להתפשר על איכות הכיסוי. פיספסנו משהו? עדכנו אותנו במייל או בתגובות שבסוף העמוד.

ביטוח רכב נהג צעיר

1. מי הם “נהג צעיר” ו”נהג חדש” ומה ההבדלים ביניהם?

נתחיל עם ההגדרות של נהג צעיר ונהג חדש על פי החוק –

נהג חדש

נהג שטרם עברו שנתיים מיום שקיבל את רישיון הנהיגה (ללא קשר לגיל שלו).

כל מי שהוא נהג חדש צריך לתלות שלט “נהג חדש” תקני על בשמשה האחורית של הרכב בעת נהיגתו בו, והוא כפוף לחקיקה וענישה מחמירות יותר על עבירות תנועה.

נהג צעיר

המושג “נהג צעיר” הוא מושג שמגיע מעולם הביטוח, ומתייחס לנהגים צעירים מתחת לגיל 24 (ללא קשר למספר השנים שיש להם רישיון).

חברות הביטוח מתייחסות לנהגים צעירים (נהגים מתחת לגיל 24) בצורה שונה מאשר ליתר המבוטחים בביטוח רכב, מכיוון שמבחינה סטטיסטית, יש להם סיכוי גדול יותר להיות מעורבים בתאונות דרכים.

זו הסיבה שעלויות ביטוח הרכב של נהגים צעירים ברוב המקרים גבוהות יותר באופן משמעותי מאלה של נהגים ותיקים יותר, כאשר עלויות ביטוח הרכב של נהג חדש וצעיר יהיו גבוהות אף יותר.

נהג חדש צעיר

נהג מתחת לגיל 24, שטרם עברו שנתיים מיום שקיבל את רישיון הנהיגה שלו.

נהג חדש צעיר, לאחר שעבר את מבחן הנהיגה המעשי (“טסט”) מקבל היתר נהיגה לתקופה של שישה חודשים. היתר הנהיגה מחייב נהג חדש צעיר לנסוע ברכב אך ורק עם נהג מלווה במשך תקופה של 6 חודשים, מהם 3 חודשים ליווי מלא (יום ולילה) ו-3 חודשים ליווי בשעות הלילה בלבד.

המלצות קריאה נוספות:

2. כמה עולה ביטוח רכב חובה לנהג צעיר ולנהג חדש?

ביטוח חובה מספק כיסוי לפגיעות גוף אשר נגרמות כתוצאה משימוש ברכב, לנהג, לנוסעים ברכב ולכל אדם אחר במידה שנפגע מהרכב.

חברות הביטוח קובעות את מחירי ביטוח החובה בהתאם לנתונים סטטיסטיים שזמינים להן אודות רמת הסיכון של נהגים במאפיינים שונים.

לפי הסטטיסטיקות הקיימות כיום, אחד הפרמטרים המרכזיים שקובעים את רמת הסיכון של נהגים הוא גילם, כאשר קבוצות הסיכון העיקריות הן: נהגים עד גיל 21 ונהגים בגילאים 22-24.

בהתאם לכך קובעות חברות הביטוח תוספות מחיר לנהגים צעירים על ביטוח החובה שנעות בין 80%-120%, כלומר – מחיר ביטוח החובה לנהג צעיר יהיה בדרך כלל גבוה פי 2 ממחיר ביטוח החובה לנהגים מבוגרים יותר (ניתן לבדוק את המחירים במחשבון ביטוח החובה של משרד האוצר).

לעומת זאת תוספת המחיר לנהגים חדשים מעל גיל 24 תהיה ברוב החברות נמוכה יותר, ותנוע בין 10%-40%.

נהגים צעירים שהיו מעורבים בתאונה או בעבירת תנועה שגרמה לשלילת רישיון הנהיגה שלהם, עלולים להתקל בסירוב מצד חברות הביטוח לבטחם בביטוח חובה. במקרים כאלה ניתן לפנות ל”פול” – גוף משותף לחברות הביטוח, שנועד לבטח “מסורבי ביטוח חובה”, בתעריפים גבוהים יותר מאשר בחברות הביטוח.

3. כמה עולה ביטוח רכב מקיף לנהג צעיר ולנהג חדש?

ביטוח מקיף מספק כיסוי מפני נזקים שעלולים להיגרם לרכב לרכב בעקבות תאונה, גניבה, שריפה, שיטפון ועוד (בהתאם למפורט בפוליסה).

עלויות הביטוח המקיף לנהגים צעירים ולנהגים חדשים דומות בדרך כלל, וגבוהות ברוב החברות ב-80%-120% מעלויות ביטוח מקיף לנהג ותיק ומבוגר.

4. כמה עולה ביטוח צד ג’ לנהג צעיר ונהג חדש?

ביטוח צד ג’ נועד לספק כיסוי מפני נזקי רכוש שנגרמים בעקבות שימוש ברכב לצד שלישי כלשהו – רכב אחר, מבנה, חנות או רכוש אחר.

מחיר ביטוח צד ג’ לנהג צעיר (מתחת לגיל 24) יהיה בדרך כלל גבוה ב-100%-150% ממחירו של ביטוח דומה לנהג מבוגר.

מחיר ביטוח צד ג’ לנהג חדש (בשנתיים הראשונות מקבלת הרישיון) יהיה בדרך כלל גבוה ב-60%-100% ממחירו של ביטוח צד ג’ לנהג ותיק, מעל גיל 24.

5. כל הדרכים לרכישה של ביטוח נהג צעיר בזול

כפי שראינו, ביטוחי הרכב השונים לנהגים צעירים וחדשים יכולים להגיע לעלות כוללת גבוהה מאוד, שנופלת במרבית המקרים על הוריהם של הנהגים הצעירים.

חברות הביטוח, אשר מצד אחד אינן מעוניינות להפסיד ממכירת ביטוחי רכב לנהגים צעירים, ומצד שני מבינות את הקושי של חלק גדול בציבור לשלם עלויות ביטוח גבוהות כל כך, השיקו בשנים האחרונות פתרונות יצירתיים למתן כיסוי במחירים סבירים יותר.

אנחנו נסקור כאן את הדרכים הקיימות היום בחברות השונות לרכישת ביטוח רכב לנהגים צעירים וחדשים. מוזמנים לכתוב לנו על פתרונות נוספים אם פיספסנו משהו.

תכנית “הפניקס צעיר”

אחד הפתרונות היותר מוצלחים לקניית ביטוח רכב לנהגים צעירים באופן כלכלי.

ב”הפניקס צעיר” קונים למעשה “בנק קילומטרים” שמאפשר לנהגים צעירים לנהוג 500 ק”מ, בעלות נמוכה יחסית של 500 ש”ח.

הפעלת וסיום הכיסוי נעשית לפני ואחרי כל נסיעה, באמצעות אפליקציה ייעודית המותקנת במכשיר הטלפון הנייד של המבוטח, ומסתנכרנת ליחידת ניטור מיוחדת (OBD) המותקנת ברכב.

בין היתרונות של הביטוח הזה: הנהג הצעיר יכול לנהוג בכל רכבי המשפחה (עד ארבעה רכבים – אך בתנאי שהם מבוטחים בביטוח מקיף וחובה ב”הפניקס”), הכיסוי לנזקי תאונה או צד ג’ נרחב, ואפשר לרכוש קילומטרים נוספים בקלות דרך האפליקציה.

ביטוח נהג צעיר לכמה ימים

אפשרות שקיימת ברוב חברות הביטוח. מוסיפים את הנהג הצעיר לפוליסה למספר ימים מוגבל (2-5 ימים – משתנה בין חברה לחברה), במחיר נמוך יחסית לביטוח רכב מלא לנהג צעיר.

בדרך כלל ניתן לבצע את הוספת הנהג עד 12 פעמים בשנה, ויש לבצע את ההוספה באמצעות בקשה טלפונית / באתר האינטרנט של חברת / סוכן הביטוח.

תכנית Safe Drive של AIG

תכנית Safe Drive של AIG מתבססת על ניטור שוטף של מאפייני הנהיגה של כל נהג, ומוזילה את הפרמיה לנהגים שנוהגים לאורך זמן באופן זהיר ואיכותי. החיסכון בפרמיה לנהגים זהירים יכול להגיע עד 40% מעלות הביטוח המקיף הראשונית.

סיכום

ביטוח רכב לנהג צעיר הוא עסק יקר, אך קיימים פתרונות מצוינים שמאפשרים להוזיל את העלויות שלו לרוב המשפחות בישראל באופן משמעותי.

ובכל מקרה – הכי חשוב – נהגו בזהירות.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות