הלוואת בלון – מה זה והאם זה באמת כדאי?

הלוואות » הלוואת בלון

הלוואת בלון היא הלוואה מעניינת שיכולה להיות מתאימה מאוד ללקוחות מסויימים ובמצבים מסויימים, אך חשוב להכיר גם את הנקודות הבעייתיות שלה.

ריכזנו במדריך הזה את כל מה שחשוב לדעת על הלוואת בלון – מתי לקחת הלוואת בלון, למי היא מתאימה, ממה חשוב להיזהר ואיך לוקחים נכון הלוואת בלון.

הלוואת בלון

1. מה זה הלוואת בלון?

הלוואת בלון (נקראת לעתים גם “הלוואת בוליט” או “הלוואת גישור”) זוהי הלוואה שבה אין החזר חודשי, ותשלום הקרן, הריביות וההצמדה מתבצעים בסוף תקופת ההלוואה.

בהלוואת בלון חלקי (נקראת לעתים גם “הלוואת בוליט חלקית” או “הלוואת גישור חלקית”), לעומת זאת, מתבצע לאורך חיי ההלוואה תשלום חודשי של הריבית בלבד, ואילו בסיום ההלוואה, מתבצעים תשלום הקרן, בתוספת ההצמדה למדד המחירים לצרכן.

הלוואת בלון מתאימה במצבים שבהם הלווה יודע ברמת ודאות גבוהה שבסוף תקופת ההלוואה יעמוד לרשותו מספיק כסף על מנת להחזיר את ההלוואה, אם בעקבות מכירת הנכס בגינו נלקחה ההלוואה ואם בזכות קבלת כסף ממקור אחר.

מבין שני סוגי הלוואות הבלון, הנפוצה יותר במחוזותינו היא הלוואת הבלון החלקי.

המלצות קריאה נוספות:

2. מה ההבדל בין הלוואת בלון להלוואות “רגילות”?

ההחזר של הלוואות “רגילות” מתבצע באופן הדרגתי לאורך השנים, וסכום ההלוואה הולך ופוחת במהלך תקופת ההלוואה בהתאם.

סכום ההלוואה ההולך ופוחת מקטין בהדרגה גם עלויות הריבית, עד שלקראת סוף תקופת ההלוואה הופכות עלויות הריבית להיות שוליות באופן יחסי.

בהלוואת בלון, לעומת זאת, עלויות הריבית נשארות יציבות (בהלוואת בלון חלקי) או אף עולות עם השנים (בהלוואת בלון מלא), מאחר וסכום הקרן נשאר זהה.

תקופת ההלוואה בהלוואות בלון משתנה, אך בדרך כלל היא נעה בין 4 ל-5 שנים.

3. מתי בדרך כלל לוקחים הלוואת בלון?

הלוואות בלון נפוצות בעיקר בתרחישים הבאים:

א. רכישת דירה

1) הלוואת בלון משמשת לעתים בעת שדרוג דירה, בעיקר כאשר קיים פער זמן משמעותי בין מועד מתן התשלום עבור הדירה הנרכשת, למועד קבלת התשלום עבור הדירה הנמכרת.

2) גם בעת בניית בית ראשון או תשלום על דירה ראשונה בזמן שעדיין משלמים שכירות נוטלים חלק מהקונים הלוואת בלון, במטרה להימנע מלשלם במקביל על שכר הדירה ועל המשכנתא.

3) משקיעי נדל”ן, המתכננים להחזיק בנכס לתקופה קצרה ומוגדרת מראש, יכולים להשתמש בהלוואת נדל”ן למימון ההשקעה, כאשר התשואה המתוכננת שלהם בעיסקה לוקחת מראש בחשבון את הריבית על הלוואת הבלון.

ב. הלוואות רכב

שוק מימון הרכב גואה בשנים האחרונות, בדחיפה חזקה מאוד מצד יבואניות הרכב המעוניינות למכור כמות גדולה ככל האפשר של רכבים חדשים.

כדי לצמצם את עלויות רכישת רכב חדש משתמשים יבואני ומגרשי הרכבים בשיטות מימון יצירתיות, וביניהן גם שילוב של הלוואות בלון.

המטרה היא להקטין ככל האפשר את התשלום הראשוני ואת התשלומים החודשיים של הלקוחות על הרכב, ושימוש בכספים המתקבלים ממכירת המכונית בסוף תקופת ההלוואה לטובת החזר ההלוואה.

רמת הסיכון של שילוב הלוואות בלון במימון רכב גבוהה יחסית, מפני שירידת הערך (הצפויה והלא צפויה) של הרכב ותנאי השוק המשתנים עלולים ליצור פער לא צפוי בין שווי הרכב בסוף תקופת ההלוואה ובין סכום ההלוואה שנדרש הקונה להחזיר.

ג. הלוואות לעסקים

הלוואות בלון משמשות לעתים במגזר העסקי עבור רכישת עסקים או מימון פעילותם.

במקרים אלה משמשים כספי ההלוואה להקמת הפעילות העסקית, מתוך הנחה שבתום תקופת ההלוואה תאפשר ההכנסה בגין הפעילות את החזר ההלוואה, או לחילופין את מחזור ההלוואה להלוואת בלון חדשה או להלוואה עסקית אחרת.

היתרון של נטילת הלוואת בלון על ידי עסקים חדשים הוא בכך שהיא לא יוצרת נטל על תזרים המזומנים של העסק בחודשי פעילותו הראשונים.

החיסרון של שימוש בהלוואת בלון על ידי עסקים חדשים הוא שקיימת סבירות שבתום תקופת ההלוואה הם לא יוכלו לפרוע אותה או למחזר אותה, והדבר יגרום לקריסת העסק.

4. ממי ניתן לקבל הלוואות בלון?

הלוואות בלון ניתן כיום לקבל בכל הבנקים (ובעסקאות נדל”ן בכל הבנקים למשכנתאות), וכן ברוב חברות האשראי החוץ בנקאי.

5. מהן הדרכים הנפוצות להחזר הלוואת בלון?

אחד הדברים החשובים ביותר טרם נטילת הלוואת בלון, הוא תכנון ברור וריאלי של אופן החזר ההלוואה בסוף תקופת ההלוואה.

הדרכים הנפוצות ביותר להחזר הלוואת בלון יהיו בדרך כלל:

א. מחזור ההלוואה

נטילת הלוואה נוספת, לכיסוי ההלוואה שמסתיימת, תוך שימוש באותן הבטוחות.

לא תמיד פשוט לבצע מחזור של הלוואת בלון – ברוב המקרים תדרשו להציג לבנק או הגוף המלווה את מקורות התשלום העתידיים שבאמצעותם אתם מתכננים להחזיר את הלוואת הבלון.

מחזור הלוואת בלון מגדיל את עלויות ההלוואה הכוללות, בהתאם לשיעור הריבית שנושאת ההלוואה החדשה.

ב. מכירת הנכס

אפשרות נוספת להחזר הלוואת בלון הוא על ידי מכירת הנכס שבגינו נלקחה ההלוואה.

בהלוואת בלון לצורך רכישת רכב או בית לדוגמא, ניתן למכור את הנכס בתום תקופת ההלוואה, ולהשתמש בכספים המתקבלים להחזר ההלוואה או חלק ממנה.

יש 2 בעיות מרכזיות באסטרטגיה הזו:

א. החזר ההלוואה בהלוואת בלון כולל גם את הריביות שהצטברו עליה.

ב. מהצד השני האסטרטגייה הזו להחזר ההלוואה חושפת את הלווה לשינויים לא צפויים בענפי הדיור, הרכב וכו’, מכיוון שערכו של הנכס (בדגש על רכבים) עלול לרדת במהלך תקופת ההלוואה.

לדוגמא, במשבר של שנת 2008, גילו לווים רבים בארה”ב כי ערך בתיהם הפך להיות נמוך יותר מגובה ההלוואה, דבר שגרר אחריו גל של פשיטות רגל מצד הלווים, שהעדיפו להעביר את הבית לבנק ולא לשלם את יתרת חובם.

שני גורמים אלה עלולים ליצור מצב שבו סכום ההחזר הסופי גדול באופן משמעותי מערכו בפועל של הנכס.

ג. לחסוך כסף ולהחזיר את ההלוואה מחשבון העובר ושב

אנחנו מציגים את האופציה הזו כאן רק בגלל שיש אנשים שבאמת מתכננים להחזיר בצורה הזו את ההלוואה.

ובכן – זו לא באמת אופציה, ומי שבונה עליה מוצא את עצמו ב-99% מהמקרים נכנס למעגל החובות המסוכן.

אותה הסיבה שבגללה אין לכם בחשבון את הסכום הזה עכשיו, צפויה להיות תקפה גם בסוף תקופת ההלוואה, רק שאז הסכום יהיה גדול יותר “בזכות” הריבית של ההלוואה.

6. מתי כדאי לקחת הלוואת בלון?

הלוואת בלון היא הלוואה עם כדאיות כלכלית נמוכה יחסית ללווה.

עלויות הריבית גבוהות, וקיים סיכון משמעותי לחוסר יכולת להחזיר את ההלוואה בתום התקופה.

לדעתנו הלוואת בלון מתאימה רק במצב שבו נקרית לדרככם הזדמנות רכישה יוצאת דופן מהצד האחד, ושסכום הכסף לפירעון ההלוואה יהיה זמין לכם בסוף תקופת ההלוואה ברמת ודאות גבוהה מאוד.

סיכום

הלוואת בלון היא הלוואה ייחודית, המאפשרת ללקוחות לתת מענה ל”בורות” כלכליים זמניים.

עם זאת הלוואת בלון אינה מתאימה ללקוחות הנמצאים בקשיים כלכליים מתמשכים, ועלולה לגרום לכך שמצבם לאחר ההלוואה יהיה פחות טוב ממצבם לפני שלקחו את ההלוואה, ולכן חשוב להבין למה נכנסים לפני שנוטלים הלוואת בלון.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות