ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי? אין (כמעט) דבר כזה

פנסיה » ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי? אין (כמעט) דבר כזה

אנחנו שומעים את זה הרבה – “ישבתי עם יועץ פנסיוני מסוכנות הביטוח”, “סוכן הביטוח ייעץ לי לגבי הפנסיה שלי” ומשפטים נוספים בסגנון.

נשמע מוכר? אז זהו – שכל המשפטים האלה מכילים טעות בסיסית, שעלולה במקרים רבים אף לגרום לנזק כלכלי משמעותי עבור מי שאמר אותם.

אין ארוחות חינם

נלך ישר אל השורה התחתונה – סוכני ביטוח, משווקים פנסיוניים ומתכננים פנסיוניים מקבלים את התגמול שלהם מחברות הביטוח ואינם יועצים אובייקטיביים.

לעומתם, יועצים פנסיוניים פרטיים מקבלים את התגמול שלהם אך ורק מהלקוחות, ולכן הייעוץ שהם נותנים הוא אובייקטיבי ונטול ניגודי עניינים.

קבלתם ייעוץ פנסיוני בחינם? יכול להיות ששילמתם על זה הרבה מאוד…

בשנים האחרונות הפך יותר ויותר מקובל להיעזר ביועץ משכנתאות בעת רכישת דירה.

לעומת זאת, הרבה פחות אנשים מוכנים לשלם ליועץ פנסיוני, על מנת לשפר ולסדר את החיסכון הפנסיוני שלהם, ומסתפקים בפגישה עם סוכן ביטוח, מבלי לדעת שסוכן הביטוח, מעצם הגדרתו, אינו יועץ פנסיוני אובייקטיבי, ועל פי החוק בישראל אסור לו אפילו להציג את עצמו כנותן ייעוץ פנסיוני.

החוק בישראל מגדיר, שסוכן הביטוח מקבל תשלום מחברת הביטוח, בהתאם למוצרים אותם הוא מוכר ללקוחות.

בגלל שחברות הביטוח מעוניינות שסוכן הביטוח ימכור ללקוח את המוצרים הריווחיים יותר עבורן, הן מתגמלות את הסוכנים באופן משמעותי יותר עבור מוצרים אלה.

כך נוצר מצב שעל מנת להתקיים בכבוד, סוכן הביטוח צריך במקרים רבים להמליץ על מוצרים שהכדאיות שלהם עבור הלקוח נמוכה יחסית.

אמנם, סוכני ביטוח רבים הם מקצועיים מאוד, אמינים, בקיאים בעולם הפנסיה והביטוח, ונותנים תחושה טובה שיש על מי לסמוך.

ועדיין, הם ואתם נמצאים בניגוד אינטרסים מובנה, שבמקרים רבים מאוד גורם לכך ש”החליפה הביטוחית” שהם תופרים לכם אינה הטובה ביותר עבורכם, אלא סוג של פשרה בין מה שטוב לכם ומה שטוב עבורם (בחלק מהמקרים ראינו גם “חליפות ביטוחיות” שטובות בעיקר לסוכן).

המלצות קריאה נוספות:

מה לגבי הייעוץ הפנסיוני של הבנקים? הוא אובייקטיבי?

הייעוץ הפנסיוני שניתן בבנקים היה אמור להיות אובייקטיבי, אך למעשה הוא אינו כזה, מאחר והבנקים מקבלים עמלה מחברות הביטוח ובתי ההשקעות איתם הם התקשרו בהסכם הפצה, ואילו מיתר חברות הביטוח ובתי ההשקעות הם אינם מקבלים עמלה.

כך נוצר מצב שיש לבנקים תמריץ ברור להמליץ על הגופים שמשלמים להם.

חסרון נוסף של הייעוץ הפנסיוני בבנקים הוא שהעמלה שהם מקבלים מבוססת על דמי הניהול אותם אתם משלמים, ולכן אין להם אינטרס לעזור לכם להוזיל את דמי הניהול במוצרים השונים.

אז מי כן נותן ייעוץ אובייקטיבי בכל הבלאגן הזה?

יועץ פנסיוני פרטי ומוסמך הוא הגורם האובייקטיבי היחיד שיכול לתת שירותי ייעוץ פנסיוני אישי, והתשלום שהוא מקבל מגיע אך ורק מהלקוח לו הוא מייעץ.

התשלום שגובים רוב היועצים הפנסיוניים הפרטיים ועומד בדרך כלל על כמה אלפי ₪, והוא כולל פגישה חד פעמית או ליווי מתמשך לאורך חיי הלקוח.

סיכום – איך אתר savey קשור לכל זה?

קודם כל, אנחנו ממליצים בחום רב לקבל ייעוץ פנסיוני בתשלום מיועץ פנסיוני מוסמך ומומלץ, ולבצע את הביטוח באמצעות סוכן ביטוח אמין, מקצועי ושירותי. גם אם יש לכך עלות מסויימת כרגע, החיסכון לאורך השנים צפוי להיות משמעותי הרבה יותר.

אתר savey נועד לעזור לכל מי שאינו מעוניין לבצע תהליך של ייעוץ פנסיוני אישי בתשלום, אך מצד שני חשוב לו לדאוג לעתיד משפחתו וילדיו.

באמצעות הכלים תומכי ההחלטה של אתר savey ניתן להבין בצורה כללית ואובייקטיבית מה מצבכם, ולקבל כיוונים לפעולות שתוכלו לבצע על מנת לשפר את החיסכון הפנסיוני והכיסוי הביטוחי ולהוזיל את עלויותיהם.

בנוסף לכלים תומכי ההחלטה, מאפשר אתר savey לקבל הצעות מסוכני ביטוח וגופים פיננסיים מומלצים, על מנת שתוכלו להשוות למול התנאים הקיימים שיש לכם, ולבחור את ההצעות הטובות ביותר עבורכם.

כל סוכני הביטוח והגופים הפיננסיים המומלצים של savey נבדקים באופן שוטף בהתאם לחוות הדעת המתקבלות ממשתמשי האתר, על מנת לוודא שאתם אכן בידיים הטובות ביותר.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות