מימון ישיר מפסיקה לתת הלוואות לכל מטרה – בדיוק כשצריך אותן

הלוואות » מימון ישיר מפסיקה לתת הלוואות לכל מטרה

משבר הקורונה אינו פוסח על ענף האשראי וההלוואות. לאחר שבתי השקעות מובילים הודיעו בשבוע שעבר על צמצום ההלוואות מקרנות השתלמות וקופות גמל, כעת יוצאת הודעה מפתיעה מחברת האשראי הפרטי מימון ישיר.

לפי הודעת מימון ישיר, החברה מפסיקה לשווק את אחד המוצרים המרכזיים שלה: הלוואות לכל מטרה ללקוחות פרטיים.

מימון ישיר הלוואות לוגו

הצעד הדרמטי של מימון ישיר מגיע בעקבות חשש החברה מריבוי מקרים של אי עמידה בפרעון ההלוואה, ועקב צמצום יכולתה של החברה למכור את ההלוואות שהיא נותנת לגופים שלישיים, כגון הגופים המוסדיים והבנקים.

רוב ההלוואות לכל מטרה של מימון ישיר מגובות אמנם בבטוחות, אך במצבים של משבר כלכלי, יכולתה של החברה לממש את הבטוחות הללו באופן מהיר מוגבלת, ומחייבת במקרים רבים שימוש בתהליך המסורבל של הוצאה לפועל.

הצד השני של המטבע הוא ההערכה של מנהלי מימון ישיר, כי בגלל המשבר בשוקי ההון, לא תוכל מימון להמשיך ולמכור את תיקי ההלוואות שלה לבתי ההשקעות ולבנקים, כפי שנהגה בשנים האחרונות.

מימון ישיר תמשיך אמנם לשווק הלוואות למימון רכישת רכבים, אך מדובר בפעילות משנית של החברה, שתצטמצם ככל הנראה בעקבות המשבר הכלכלי והירידה הצפויה בהיקף הרכבים החדשים שיימכרו.

מימון ישיר היא אחד השחקנים החוץ בנקאיים הגדולים ביותר בתחום ההלוואות ללקוחות פרטיים, והפסקת שיווק ההלוואות לכל מטרה מצידה צפויה לגרום לעליית הריביות על הלוואות פרטיות ולהחמיר את המשבר התזרימי של לקוחות פרטיים רבים.

במידה וגם חברות כרטיסי האשראי יצטרפו למהלכי הפסקת שיווק ההלוואות החוץ בנקאיות ללקוחות הפרטיים, יהיה צורך כנראה בהתערבות ממשלתית בנושא, על מנת למנוע את פריחתו המחודשת של השוק האפור בהלוואות, כתחליף לחברות האשראי וההלוואות המורשות.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות