ביטוח מנהלים – כל מה שצריך לדעת

פנסיה » ביטוח מנהלים

ביטוחי המנהלים השתנו לאורך השנים, ולכן מדובר בשם אחד למספר מוצרים פנסיוניים שונים מאוד.

ככלל, ניתן לאפיין את ביטוחי המנהלים הותיקים יותר (שנפתחו לפני שנת 2001) כמוצרים פנסיונים טובים יחסית, ואת ביטוחי המנהלים המאוחרים יותר כמוצרים פנסיונים פחות מוצלחים, הנחותים מקרן הפנסיה כאפיק חיסכון עיקרי.

ביטוח מנהלים - מצחיק

מה אתם חייבים לדעת על ביטוח המנהלים שלכם?

1. השם ”ביטוח מנהלים” אמנם נשמע מרשים, אבל מדובר במהלך מיתוגי מוצלח בלבד. לא מדובר במוצר ייחודי למנהלים, וכולם יכולים להצטרף אליו.

ביטוח המנהלים הינו אפיק חיסכון פנסיוני, המאפשר חיסכון לגיל פרישה הנהנה מכל הטבות המס הקיימות בחוק, וקבלת קיצבה חודשית בגיל הפרישה (פוליסות מסוימות כוללות אפשרות לקבלת כספי החיסכון בסכום אחד עם הפרישה).

ניתן להוסיף לפוליסת ביטוח המנהלים גם כיסויים ביטוחיים למקרים של מוות או אובדן כושר עבודה, אך תוך הקטנת החיסכון העתידי.

2. ביטוחי המנהלים הם מוצרים ריווחיים מאוד עבור חברות הביטוח וסוכני הביטוח. כמעט תמיד זה יבוא על חשבונכם ועל חשבון הפנסיה העתידית שלכם.

דמי הניהול הגבוהים, לצד עלויות הביטוח היקרות שכוללים רוב ביטוחי המנהלים, הופכים את המוצר הזה לריווחי מאוד עבור חברות וסוכני הביטוח, והם יעשו הרבה מאוד כדי לשכנע אתכם להפריש אליו כמה שיותר מהחיסכון שלכם.

הטיעונים בעד ביטוחי המנהלים תמיד יישמעו משכנעים מאוד – מקדם מובטח, חוזה אישי, גמישות בבחירת הכיסוי הביטוחי וכו’, ועדיין – במרבית המקרים העלויות הגבוהות של ביטוחי המנהלים מגמדות את היתרונות האלה, ומאפשרות לחברות הביטוח רווחים עצומים על חשבון החיסכון שלנו לפנסיה.

3. לשנת ההצטרפות לביטוח המנהלים יש משמעות גדולה מאוד. אם יש לכם פוליסה ותיקה (שנפתחה לפני שנת 2001) הרווחתם. אם יש לכם פוליסה מאוחרת יותר – חשוב שתבדקו מה נכון לכם לעשות איתה. זה יכול להשפיע על הפנסיה שלכם באופן משמעותי מאוד (עד 30%!)

ביטוחי המנהלים אינם מוצר אחיד, ונבדלים זה מזה בהתאם לשנת פתיחת הפוליסה, לחברה המבטחת ולתנאים הספציפיים שכוללת כל פוליסה.

פוליסות ביטוח המנהלים הותיקות יותר כוללות מקדם קיצבה מובטח נמוך מאוד, המגדיל את קיצבת הפנסיה.

לעומת זאת, ביטוחי המנהלים שנפתחו לאחר שנת 2001 כבר כוללים מקדמי קיצבה מובטחים פחות טובים, שבדרך כלל אינם מצדיקים את דמי הניהול הגבוהים של הפוליסה.

ביטוחי מנהלים שנפתחו החל משנת 2013 אינם כוללים מקדם קיצבה מובטח כלל, כך שנגרע מהם היתרון המרכזי של מוצר ביטוחי המנהלים, ובמרבית המקרים ההצדקה הכלכלית שלהם נמוכה.

להלן ריכוז מקדמי הקיצבה בהתאם לשנת פתיחת פוליסת ביטוח המנהלים:

שנת פתיחת הפוליסה מקדם
עד דצמבר 1989 144.20
1990 153.16
מינואר 1991 עד מאי 2001 166.63
מיוני 2001 עד דצמבר 2012 200 ומעלה (המקדם המדויק משתנה בין הפוליסות השונות)
החל מינואר 2013 ללא מקדם מובטח (מלבד מצטרפים חדשים מעל גיל 60)

4. גם בביטוח המנהלים – בחירת מסלול השקעה נכון יכולה להשפיע על סכום הפנסיה באופן משמעותי מאד

יותר מ-95% מהחוסכים נמצאים במסלול השקעה “כללי” ומפסידים בכך הרבה מאוד כסף. ההפסד מגיע משני כיוונים –

1. אובדן תשואה בגיל צעיר – כל שיפור של 1% בתשואת ביטוח המנהלים לאורך זמן יגדיל את החיסכון שלכם לפנסיה ב-20-30%! השקעת כספי הפוליסה במסלולי מניות בתחילת הדרך והשגת תשואה עודפת ממוצעת של 2-3% יכולה אף להכפיל את הפנסיה שלכם.

2. אובדן כספי הפנסיה עקב משבר בגיל מאוחר יותר – שוק ההון הינו מחזורי וחווה משברים אחת לכמה שנים. אם המשבר יתרחש בדיוק כשאתם יוצאים לפנסיה (כמו שקרה לרבים בשנת 2008) – אתם עלולים לאבד חלק משמעותי מהחיסכון שלכם.

ההמלצה שלנו היא לבחור בתחילת הדרך במסלולים המנייתיים וכעשר שנים לפני הפנסיה להתחיל לעבור למסלולים סולידיים יותר. ניתן לעשות זאת באופן עצמאי או על ידי בחירה במסלולים מותאמי גיל הקיימים בחלק מפוליסות ביטוח המנהלים.

5. עלויות הוספת כיסוי ביטוחי בתוך פוליסת ביטוח המנהלים במקרים רבות יקרות ופוגעות בחיסכון לפנסיה באופן משמעותי

ניתן להוסיף לפוליסת ביטוח המנהלים גם כיסוי למקרה מוות או לאובדן כושר עבודה, אך לרוב עלות ביטוחים אלה גבוהה, וכאשר הכיסוי ממומן על חשבון כספי החיסכון ולא כהפקדה נוספת מעבר להפרשות הפנסיוניות, הפגיעה בחיסכון הפנסיוני עלולה להיות משמעותית.

בנוסף, חלק מהפוליסות הותיקות כוללות כיסויים ביטוחיים נוספים למקרים של נכות ומוות מתאונה או מחלות קשות, בעלויות גבוהות מאוד, אשר פוגעים באופן משמעותי מאוד בחיסכון לפנסיה.

6. ועדיין – יש לביטוח המנהלים גם יתרונות ששווה לנצל במקרים מסויימים

לצד החסרונות והעלויות הגבוהות של פוליסות ביטוח המנהלים, יש להן מספר יתרונות שאנחנו יכולים לנצל לטובתנו ולטובת החיסכון הפנסיוני שלנו:

1. פוליסות שנפתחו לפני שנת 2001 – ההמלצה הגורפת היא לא לצמצם או לבטל את פוליסות ביטוח המנהלים הותיקות, וליהנות ממקדמי הקיצבה הנמוכים שהן מבטיחות (אבל חשוב לבדוק שאתם לא משלמים במסגרת פוליסות אלה על ביטוחים יקרים ומיותרים).

2. פוליסות שנפתחו בשנים 2001-2012 – אמנם הפוליסות הללו יקרות באופן משמעותי מקרנות הפנסיה, אך בזכות היותן מבוססות על מקדמים מובטחים וחוזה אישי, הן מאפשרות מידה של ביטחון לחוסכים באשר לעתיד החיסכון שלהם.

בנוסף, צפויות בעתיד הקרוב מספר רפורמות בנושא ביטוחי המנהלים, כך שבמידה ויש לכם פוליסות ביטוח מנהלים מהשנים האלה, ההמלצה הכללית נכון להיום היא להקצות את עיקר כספי החיסכון לקרן הפנסיה, ולהפקיד בביטוח המנהלים את הסכום המינימלי הנדרש על ידי חברת הביטוח על מנת שלא יבוטל.

בנוסף, היתרונות של קרן הפנסיה המקיפה מוגבלים להפקדות עד לתיקרה מוגדרת (4,212 ש”ח בחודש בשנת 2019).

בעלי הכנסה של מעל 20,000 ₪, אשר מפקידים מעבר לתקרת ההפקדה, וצריכים לנתב את כספם לאפיק חלופי, יכולים להפקיד את הסכומים שמעל תקרת ההפקדה לביטוח המנהלים וליהנות מהיתרונות הקיימים בו.

  קבלו הצעות מעולות לפנסיה וחיסכון:

  בחרו מוצר:
  קרן פנסיהביטוח מנהליםקופת גמל
  קרן השתלמותקופת גמל להשקעהתיקון 190
  איזור בארץ:

  לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

  עוד באותו נושא:

  צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

  4 מחשבות על “ביטוח מנהלים – כל מה שצריך לדעת”

  1. היי רונן,
   יש מספר סוגי ביטוחי מנהלים, והאפשרות לניוד משתנה בהתאם לסוג הביטוח –
   ביטוחי מנהלים שנפתחו עד שנת 2001 – לא ניתן לנייד.
   ביטוחי מנהלים שנפתחו בין השנים 2001-2013 – ניתן לנייד באופן עקרוני, אך בפועל אף חברת ביטוח לא מציעה אפשרות לקליטת מבוטחים עם פוליסות מסוג זה.
   ביטוחי מנהלים שנפתחו מהשנה 2013 ואילך (ללא מקדם מובטח) – ניתן לנייד באופן חופשי.

   בהצלחה,
   רני

  2. שלום,
   האם פוליסות ביטוח מנהלים שנפתחו בין 2001-2013 מחויבות בתקרת דמי ניהול עד : 1.05% מצבירה, ו4% מהפקדות?

   תודה,
   ערן

  כתיבת תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות