איביי (ebay.com) – המדריך השלם לקנייה חסכונית ומוצלחת

קניות » איביי ebay

אתר איביי (ebay.com) הוא פלטפורמת מסחר שבה כל אחד יכול להיות הקונה או המוכר.

יש המכנים את האתר “מכירת החצר הגדולה בעולם” ויש לכך סיבה טובה – האתר הוא למעשה שוק עולמי מקוון המאפשר לקונים מכל העולם לרכוש מגוון עצום של מוצרים, מעשרות מיליוני מוכרים וחנויות מהעולם כולו (כ-25 מיליון נכון לספטמבר 2017).

אך המבנה החדשני של האתר וההיצע העצום הקיים בו עלולים גם לבלבל ולהרתיע קונים, וישנם אבל לא מעט אנשים הנמנעים משימוש באתר. המדריך הזה נועד לעזור להבין איך עובד אתר איביי, ולתת טיפים לחיפוש ולקנייה חסכונית ומוצלחת באתר.

איביי ebay

1. איך עובד אתר איביי (ebay.com)?

אתר איביי (ebay.com) מאפשר ל(כמעט) כל אחד להפוך להיות מוכר, או חנות עצמאית, בקלות יחסית וללא עלויות הקמה משמעותיות.

כך, ניתן למצוא באתר סוחרים מכל העולם, המציעים מגוון עצום של מוצרים, ומתחרים זה בזה על הלקוחות הרבים המבקרים באתר.

על מנת לאפשר לקונים רכישה בטוחה והגנה מלאה מפני הונאות וזיופים, מבצעת  איביי (ebay) בקרה דקדקנית אחר המוכרים באתר ולא מהססת לחסום מוכרים במידה ומתקבלות עליהם תלונות מרובות מלקוחות על מוצרים פגומים, מזוייפים או לחילופין על שירות לקוחות גרוע.

בנוסף, מפעילה איביי מערכת דירוג מוכרים, המאפשרת לרוכשים מצד אחד לדרג את המוכרים השונים באתר, ומהצד השני לצפות בדירוגי המוכרים טרם ביצוע הקנייה באתר.

המודל העסקי של איביי (ebay) מבוסס על מגוון עמלות הנגבות מהמוכרים באתר, ובהן עמלות הוספת פריט ועמלות מכירה על כל פריט הנמכר באתר.

מי שמעדיף לקנות מאתר איביי בעברית יכול לבצע זאת באמצעות אתר zipy.co.il, המציע ממשק ידידותי מאוד בעברית, ומציג את המחירים בשקלים, כולל עלויות המשלוח.


מדריכי הקניות של savey


המלצות קריאה נוספות:

2. איך לקנות נכון באתר איביי (ebay.com)

א. הרשמה לאתר

על מנת לבצע קניה באתר איביי יש צורך, כמובן, להירשם קודם כל לאתר, ובדרך כלל מומלץ גם להירשם לאתר פייפאל (paypal.com).

חשוב לדעת שאיביי מעודדת את הרוכשים באתר לבצע את התשלומים עברו רכישותיהם באמצעות פייפאל (paypal), משלוש סיבות עיקריות:

א. פייפאל הייתה בעבר חברה בת של איביי, ובשנת 2014 הפכה לחברה עצמאית כאשר בעלי איביי הם גם מבעלי המניות המרכזיים בפייפאל.

ב. קניה באמצעות פייפאל מאפשרת לרוכשים לבצע רכישה בצורה מאובטחת יותר, מבלי לחשוף את פרטי כרטיס האשראי שלהם בפני כל ספק הפעיל באתר איביי.

ג. במקרה של תשלום בפייפאל אך מבלי לקבל את המוצר, יכול הרוכש להגיש תלונה ולאחר בדיקה מול הספק לקבל את כספו בחזרה באופן מלא.

ההרשמה לאיביי ופייפאל לוקחת מספר דקות, ולאחריה ניתן להתחיל לעשות קניות באופן מאובטח.

איביי ebay רישום לאי ביי

ב. חיפוש מוצרים

עם יותר ממיליארד מוצרים המוצעים למכירה באתר, חשוב לדעת להשתמש נכון במנגנון החיפוש של איביי.

הקשת שם של מוצר כלשהו בדרך כלל תעלה תוצאות חיפוש מרובות מקטגוריות שונות. כדי למקד את החיפוש בקטגוריית המוצרים בה אנחנו מעוניינים ניתן קודם כל לבחור קטגוריה בה יתבצע החיפוש – זה יכול להיות ספרי ילדים, צעצועים, אביזרי דיג, בגדים, חלקי חילוף לרכב ועוד ועוד.  

איביי ebay בחירת קטגוריות לחיפוש

האפשרות השנייה והפופולרית יותר היא פשוט לחפש קודם את המוצר ואז לבחור את הקטגוריה המתאימה מתוך כל הקטגוריות המופיעות בסרגל הצד.

לאחר שמיקדנו את החיפוש ובחרנו את הקטגוריה הרצויה, אפשר להתחיל לעבור על רשימת התוצאות ולחפש באופן ממוקד יותר את המוצר המבוקש.

למתקדמים – מומלץ לבדוק את אפשרות החיפוש מתקדם (Advanced search) של האתר, המאפשרת לאתר מוצרים לפי מגוון רחב מאוד של פרמטרים ובהם – איזור גיאוגרפי של המוכר, משלוחים בינלאומיים בחינם, מצב הפריט ועוד.

איביי ebay חיפוש מתקדם

ג. סינון תוצאות החיפוש

קודם כל אפשר לבחור אילו תוצאות יוצגו בכלל ברשימה –

1) מוצרים חדשים או מוצרים יד שניה (או גם וגם).

2) מוצרים הנמכרים במסגרת מכרז (Auctions), מוצרים לקנייה מיידית (Buy it now) או כל המוצרים (All listings). אם יש לכם סבלנות, ההמלצה שלנו היא להציג את כל המוצרים – ניתן למצוא לעתים מוצרים במחירים מצויינים בשתי שיטות המכירה.

רשימת התוצאות יכולה להיות ארוכה, ולכן חשוב לבחור את אופן אופן סידור המוצרים המתאים ביותר. קיימות מספר אפשרויות שבהן ניתן לסדר את תוצאות החיפוש:

ההתאמה הטובה ביותר (Best match), מכרזים הנמצאים לפני סגירה (Time: Ending soonest), מכרזים חדשים (Time: Newly listed), ומיון לפי מחיר – מהנמוך לגבוה (Price + shipping: Lowest first) ומהגבוה לנמוך (Price + shipping: Highest first).

איביי ebay סינון תוצאות חיפוש

ד. דירוג מוכרים וחנויות באיביי

את רוב המוצרים שתחפשו ניתן לקנות באתר איביי ממספר מוכרים שונים. על מנת להימנע מעוגמת נפש אנחנו ממליצים בחום לשים לב לדירוגי המוכרים השונים ולאייקון Top-rated seller המופיע ברשימת החיפוש למוכרים שקיבלו משוב מצויין ממשתמשי האתר.

איך עובדת מערכת הדירוגים של איביי?

בסיום כל עסקה מתבקשים הקונים לדרג את המוכרים על ידי הענקת משוב חיובי, נייטרלי או שלילי על המוכר במספר פרמטרים: התאמת המוצר הפיזי לתיאור המוצג באתר, התקשורת עם המוכר, משך הזמן לקבלת המוצר ועלויות המשלוח. בנוסף יכולים הקונים להוסיף הערות במלל חופשי.

המטרה של מערכת הדירוג (או מערכת המוניטין) של איביי היא לשמור על חוויית משתמש מעולה ולמנוע הונאות באתר. משתמשים יבחרו על פי רוב את המוכרים בעלי הציון הגבוה יותר, דבר היוצר למוכרים תמריץ משמעותי לתת שירות מצויין לקונים.

בנוסף לכך, מוכרים המקבלים דירוגים נמוכים או שליליים לאורך זמן יחסמו על ידי מנהלי האתר ולא יוכלו להמשיך ולמכור באמצעותו.

במערכת המוניטין של איביי כל תגובה חיובית מקבלת דירוג של נקודה וכל תגובה שלילית מורידה נקודה (כאשר ישנם לא מעט קונים שבכלל אינם טורחים לדרג כמובן). כלומר – אם מוכר כלשהו קיבל 10,000 תגובות חיוביות ככל הנראה הוא מכר הרבה מעבר ל-10,000 מוצרים.

מערכת המוניטין כוללת מספר רמות של כוכבים, ובנוסף כל התגובות החיוביות מחושבות לפי אחוזים. המלצתנו היא להשתדל לרכוש, במידת האפשר, רק ממוכרים שמקבלים דירוג של לא פחות מ-98%.

איביי ebay דירוג מוכרים

ה. לא מצאתם מה שחיפשתם במחיר הנכון? לא הספקתם לבחור? קבלו התראות על המוצר

במידה ואתם רוצים לרכוש מוצר מסויים באיביי, אך לא מעוניינים להשלים את הרכישה כעת, ניתן להגדיר מעקב אחר המוצר באמצעות האפשרות Watch this item הנמצאת שורה אחת מתחת לכותרת המוצר בדף המוצר.

איביי ebay הרשמה לעדכונים על מוצרים

את כל המוצרים אחריהם אתם עוקבים ניתן לראות על ידי כניסה ל-My ebay ולבחור באפשרות Watching תחת קטגוריה All buying משמאל.

ניתן לעקוב בצורה כזו אחר 100 מוצרים. איביי תשלח מדי יום מייל תזכורת לגבי מוצרים שנמצאים במעקב ואשר מכירתם עומדת להסתיים בתוך 36 שעות או פחות. את המעקב ניתן להפסיק על ידי סימון 0 בריבועים שמשמאל למוצרים וללחוץ על מחיקה.

3. היתרונות והחסרונות לרכישה באתר איביי (ebay.com)

א. יתרונות

1) אתר איביי (ebay) משלב עבור הקונים בין היצע עצום של מוצרים חדשים ויד שנייה במגוון קטגוריות גדול, ובמחירים תחרותיים.

2) למרות שהקנייה מתבצעת ממגוון רחב של מוכרים פרטיים, הרכישה באיביי מאובטחת ברמה גבוהה ומאפשרת רמת ביטחון גבוהה בכך שאכן נקבל את המוצר שהזמנו, בהתאם למפרט המופיע באתר.

3) שיטת המכרז הפומבי, ושיטת המכרז ההולנדי (Dutch auction) מאפשרות במקרים מסויימים לקנות מוצרים במחירים אטרקטיביים ביותר.

4) אספנים יוכלו במקרים רבים למצוא באיביי פריטים ייחודיים שלא ניתן לקנות באתרים אחרים.

ב. חסרונות

1) ההשוואה בין המוכרים השונים לא תמיד פשוטה – לחלק מהמוצרים יש מספר גרסאות שונות, צבעים שונים, מחירים שונים, סט אביזרים שונה, משך אחריות שונה וכו’, דבר שעלול במקרים רבים ליצור בלבול ולהרתיע את הקונה מביצוע הרכישה.

הרשת מלאה בסיפורים על אנשים שחשבו שקנו אייפון ב-3 דולר וגילו שמדובר במדבקת מסך בלבד…

2) חלק מהמוצרים, בעיקר פריטי הלבשה והנעלה, נמכרים לפי מידות השונות מאלו המוכרות לנו.

3) בניגוד לרוב אתרי המסחר המקוון, בהם מחיר כל פריט מוגדר וקבוע, קניה במסגרת של מכרז פומבי דורשת השקעת זמן רב יותר מצד הקונה – הקונים מציעים מחיר בסדר עולה וכך למעשה נקבע מחיר המוצר. הקונה שהציע את ההצעה הגבוהה יותר מבטל את ההצעה הקודמת. כך למעשה עד שלא מסתיימת המכירה לא תדעו אם אכן רכשתם את המוצר או לא.

4) בגלל שבאתר פועלים מוכרים פרטיים רבים, המלאי של חלק מהמוצרים מוגבל, והם עלולים לאזול במהירות – בדגש על מוצרים אטרקטיביים המתומחרים במחירים טובים.

5) חלק מהמוכרים אינם מבצעים משלוחים לישראל.

6) למרות רמת האבטחה הגבוהה של אתר איביי ואמצעי הזהירות שהיא נוקטת, עדיין קיימת חשיפה להונאות וזיופים, ולכן מומלץ בחום להימנע מרכישת מוצרים הנמכרים במחירים לא הגיוניים, מחשש שמדובר בזיוף או תרמית..

4. אחרי הרכישה – איך עובדים המשלוחים באתר איביי (ebay)?

א. משלוחים

בכל קניה באתר איביי רצוי לוודא שאכן יש המוכר מבצע משלוחים לישראל, ולבדוק היטב מהי עלות המשלוח. לא חסרים סיפורים על קונים שמצאו באיביי מוצר במחיר ממש זול וגילו שהמשלוח עבורו עולה פי ארבע ממחירו.

מתחת לתמונת המוצר שרוכשים מופיעות שתי לשוניות. האחת, עם תיאור המוצר, והשניה – אופן המשלוח.

איביי ebay משלוח

בלשונית המשלוח ניתן לבחור מדינה. ברגע שבוחרים בישראל ניתן לראות את עלות המשלוח לארץ. במידה והמוכר אינו שולח לישראל, או שלא מופיע מחיר ניתן לפנות אל המוכר ישירות ולבקש הצעת מחיר עבור המשלוח.

משך הזמן שלוקח למשלוח יכול להשתנות ממוכר אחד לאחר. חשוב לזכור שהרבה מאוד מהמוכרים מתגוררים באיזורים שונים בעולם, עם מערכות דואר שונות. זמן משלוח של עד חודש הוא סביר בהחלט, אך מומלץ להיות עם האצבע על הדופק ובמידת הצורך לברר מול המוכר מה קורה עם המשלוח ואיפה הוא נמצא.

איביי ebay פרטי משלוח

ב. החזרות וביטולים

חשוב לדעת כי כל רכישה או הצעת מוצר באתר איביי מגובה בחוזה. לכן, אם זכיתם במכרז על מוצר מסויים, אתם מחוייבים לרכוש אותו בפועל.

אפשר לבטל את העסקה עד שעה מרגע רכישת הפריט, וזאת רק אם במידה והפריט טרם נשלח. עם זאת, אם התחרטתם ואינכם מעוניינים לרכוש את המוצר, ניתן ליצור קשר עם המוכר, להסביר לו את המצב ולקוות לטוב.

חלק מהמוכרים יסכימו לביטול העסקה, אך חלקם האחר יסרב וחשוב לדעת שביכולתו של המוכר לתייג את הקונה כ-Unpaid item strike, כאשר קבלת תיוג כזה ממספר מוכרים שונים עלול לגרום לביטול או השהיית החשבון שלכם באיביי.

יוצא מן הכלל הוא מקרה שבו שילמתם על מוצר והוא לא נשלח בתוך 10 ימים. במקרה כזה ניתן לבקש ביטול מהמוכר והוא יהיה חייב לזכות אתכם על הקניה בתוך 10 ימים.

במידה וקיבלתם את המוצר ותרצו להחזיר אותו בגלל פגם או תקלה, מומלץ לבדוק את מדיניות ההחזרים של המוכר לפני הרכישה. לרוב המוכר אמור לשאת בעלויות משלוח המוצר חזרה, ואם ביצעתם את הרכישה דרך פיי פאל ניתן לערב גם אותם על מנת לקבל זיכוי או מוצר חליפי.

5. טיפים לקניה זולה באתר איביי (ebay)

א. בגלל מבנה הפעילות השונה באתר איביי, מומלץ להתחיל לפעול באתר בהדרגה –לרכוש בתחילה מוצרים בסכומים נמוכים ורק לאחר צבירת ניסיון מסויים לעבור לרכישה של מוצרים יקרים יותר.

ב. חלק מהמוכרים המציעים את המוצרים שלהם במחירים קבועים, נותנים את האפשרות לקונה לתת הצעה הנמוכה ממחיר המוצר, ואז הם מחליטים אם לקבל את ההצעה או לא. כמובן שאם ההצעה נמוכה מדי הסיכוי שהמוכר ייקח אותה אינו גדול, אבל הצעה הנמוכה ב-5%-10% מהמחיר המוצע יכולה להצליח בחלק מהמקרים.

ג. במכירות פומביות מומלץ להגיש הצעות במחירים שאינם עגולים. לדוגמא, במקום 12 דולר כדאי לרשום 12.12 דולר. באופן הזה ההצעה תהיה גבוהה משל משתמשים שהגישו סכומים עגולים או שהתחכמו והגישו הצעה של 12.01 דולר.

ד. חשוב לזכור שחלק מהרכישות חייבות במס קנייה. לדוגמא – רכב, חלקי חילוף לרכב, אלקטרוניקה בידורית, טלפונים סלולריים, אלכוהול וטבק.

בנוסף, חשוב לזכור את חוקי המכס בישראל, לפיהם חבילות שעלותן (כולל דמי משלוח) אינה עולה על 75 דולר (ללא קשר למספר הפריטים בחבילה), פטורה מכל מיסי היבוא כלומר מכס, מס קנייה ומע”מ (קראו עוד על המסים בקניות מאתרים בחו”ל).

חבילות במחיר שבין 75-500 דולר פטורות ממכס אבל חייבות בתשלום מס קנייה (אם חל) ובתשלום מע”מ. אם ערכו של המוצר נמוך מ-500 דולר הוא פטור ממכס גם אם ערכו כולל משלוח עולה על 500 דולר.

ה. בחלק מהמקרים כדאי לחפש מכירות פומביות בסגנון של “מכירה הולנדית” (Dutch auction). מדובר במכירה פומבית בה יש למוכר כמה פריטים של אותו המוצר, והוא מוכר כמה מהם, כך שיש למכירה יותר מזוכה אחד.

האדם שהציע את המחיר הגבוה ביותר יקבל את מספר המוצרים שביקש, ושאר הקונים יתחלקו במוצרים שנותרו לפי גובה המחיר שהציעו. באופן זה יקבל הקונה השני בתור מבחינת גובה המחיר את מה שנשאר מהכמות, גם אם הציע מחיר נמוך משמעותית מהמחיר הגבוה ביותר.

ו. אפשר לוודא טרם הרכישה שהמחיר שאתם עומדים לשלם אכן סביר על ידי בדיקת תוצאות המכירות שכבר הסתיימו.

ז. לסנן את תוצאות החיפוש לפי המחיר הנמוך ביותר (Price + shipping: Lowest first), במקום ברירת המחדל של איביי שמציגה את ההתאמות הטובות ביותר על פי האלגוריתם של איביי.

ח. לא כל המוכרים באתר איביי יודעים אנגלית ברמה מושלמת. חיפוש של פריטים המופיעים באתר באיות לא תקני יכול למצוא עבורכם מוצרים טובים שלא מופיעים בעת החיפוש עם האיות הנכון, והתחרות עליהם תהיה בדרך כלל נמוכה בהתאם.

ט. כמו בחיפושים בגוגל, גם מנוע החיפוש של איביי מאפשר למקד את החיפוש באמצעות “פקודות חיפוש” כגון הוספת גרשיים לחיפוש מדוייק, הוספת מינוס (-) לפני מילה שלא רוצים שתופיע בתוצאות החיפוש וכו’. רשימת כל פקודות החיפוש של איביי מופיעה כאן.

סיכום

קניות באתר איביי יכולות להיות מעט מורכבות יותר מאשר באתרי קניות אחרים, אך קונים בעלי ניסיון יכולים להיעזר במאפיינים ובכלים הייחודיים שלו על מנת לקנות מוצרים במחירים אטרקטיביים מאוד.

ברוב המקרים לא מדובר ברכישות מהירות, ונדרשת סבלנות, אך ציידי המציאות והאספנים יוכלו במקרים רבים לאתר דילים מעולים.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות