כמה מילים על הכתבה “שערוריית הפנסיה” של ערוץ 10

פנסיה » כמה מילים על הכתבה “שערוריית הפנסיה” של ערוץ 10

ערוץ 10 שידר אתמול (5/3/2016). כתבה של אבי עמית על נושא הפנסיה, בשם “שערוריית הפנסיה”. כמו לא מעט כתבות בנושא ששודרו בתקופה האחרונה, גם הפעם מדובר בעבודה שטחית, מגמתית, מלאה בטעויות, שגורמת הרבה יותר נזק מתועלת.

במרכז הכתבה יושב שר הרווחה חיים כץ, כשהוא מוקף בתפאורה של פנסיונרים שמשחקים ברידג’ ושולף נבואת זעם אחת אחרי השניה. ננסה להתייחס אליהן:

1. “הדור שלכם הולך להיות עני, דור דפוק. אני לא יודע אם בכלל תהיה לך פנסיה של 2,000 ש”ח.”

נכון, הדור שלנו נדפק. אבל לא בגלל שלא יהיו לנו 2,000 ש”ח בפנסיה, אלא בגלל שסכום הפנסיה שיהיה לנו תלוי קודם כל ובעיקר… בנו.

ההורים שלנו חיו בעולם “אידיאלי”, שבו האחריות על הפנסיה הייתה בעיקר על המדינה, אבל המודל הזה פשוט קרס וקרנות הפנסיה נכנסו לגרעונות עצומים.

המציאות היום היא שאי אפשר לבנות יותר על המדינה שתדאג לנו, וכל אחד צריך לדאוג לעצמו ולנהל נכון את הפנסיה שלו. מי שיתנהל נכון יוכל לחיות טוב מאוד, ומי שלא – לא.

ולגבי הסכומים שמדבר עליהם השר כץ – גבר בן 30, המרוויח את השכר החציוני במשק (כ-6,700 ש”ח), ומפקיד את הסכום המינימלי שהוא חייב על פי החוק, צפוי לפנסיה של כ-3,500 ש”ח.

בנוסף, הביטוח הלאומי, עליו אחראי שר הרווחה כץ, משלם כיום לכל פנסיונר סכום של 1,500-2,300 ש”ח נוספים בחודש. סה”כ פנסיה של כ-5,000-5,500 ש”ח לחודש, 75% מהשכר שלו כיום. לא מזהיר (כאמור – מדובר בהפקדות המינימום), אבל ממש לא קרוב למספרים שמדבר עליהם השר.

שערוריית הפנסיה ערוץ 10

המלצות קריאה נוספות:

2. “המדינה חוסכת עכשיו כסף על הבטחת התשואה לצעירים, אבל בעוד 20 שנה לא תעמוד בהתחייבויות שלה.”

גם כאן השר אינו מבין מה הוא אומר, או שהוא פשוט אינו דובר אמת. תקציב המדינה לטובת הבטחת התשואה לא ירד היום ולא מתוכנן לעלות בעתיד – כל השינוי הוא רק באופן החלוקה בין החוסכים.

3. “אתה הגעת עכשיו ל-2008, למשבר הסאב פריים ואיבדת 50% מהחיסכון שלך – מה תתקן?”

אף קרן פנסיה לא איבדה ב-2008 יותר מ-20%, כל הקרנות תיקנו את ההפסדים שלהם תוך פחות משנתיים, ומאז הרוויחו עשרות אחוזים.

ובכלל – בעוד שבשנת 2008 חוסכים מבוגרים באמת נפגעו מהמשבר בשוק ההון, בזכות השינוי שעשה עכשיו משרד האוצר, קריסה כזו תשפיע הרבה פחות על הכסף שלנו כשנהיה בגילאי 60-67 וקרובים לפנסיה.

4. והפתרון של השר כץ – “מדינת ישראל צריכה להלאים את הפנסיה ולנהל אותה כלמכ”ר”

מדינת ישראל הוכיחה עד היום שהיא מנהלת גרועה מאוד של כספים. הלאמה של קרנות הפנסיה לא תשפר את התשואות שלהן, אלא רק תייצר שכבות בירוקרטיות שמנות והרבה מאוד שחיתות.

חברות הביטוח סובלות מבעיות רבות ובראשן החמדנות, אבל הן לפחות יודעות לנהל כסף בצורה טובה, ולייצר לחסכונות שלנו תשואות סבירות+ לאורך זמן.

4. סיכום

בשורה התחתונה – אנחנו חושבים שצריך לקחת את מה שאומר חיים כץ בערבון מוגבל מאוד.

קרנות הפנסיה הן כלי חיסכון טובים ויעילים, שמשיגים תשואות טובות לאורך השנים ויכולים לאפשר לכם להגיע לרווחה כלכלית בגיל פרישה.

והכי חשוב – אל תחכו לאף אחד שידאג לעתיד הכלכלי שלכם – הוא תלוי בעיקר בכם.

עוד באותו נושא:

יועץ פנסיוני אובייקטיבי ברישיון משרד האוצר, חבר לשכת היועצים הפנסיוניים ופורום החוסכים לפנסיה. יזם חברתי, כותב, מוסיקאי.
כל התכנים באתר זה נועדו לסייע לקוראים בקבלת החלטות כלכליות טובות יותר, אך אינם מהווים ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות אישי המותאם לצרכי הקורא.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות