97% מהמשקיעים עדיין בבנק – חלקם הגדול משלם עמלות גבוהות מדי

השקעות » 97% מהמשקיעים עדיין בבנק

ציבור המשקיעים בישראל ממשיך להיות נאמן לבנקים – 97% מהמשקיעים מנהלים את תיק ניירות הערך שלהם בבנק, ולא בבתי ההשקעות, דבר המסב לבנקים הכנסות של מיליארדי שקלים בשנה.

מדובר בנאמנות מפתיעה, לאור הפערים המשמעותיים בין עמלות המסחר שגובים בתי ההשקעות והבנקים, שיכולים להגיע למאות אחוזים.

על פי נתוני הבורסה לניירות ערך, העמלה הממוצעת בבנקים הגדולים עומדת על 0.27% בבנק לאומי, 0.30% בבנק הפועלים, ו-0.29% בבנק מזרחי טפחות.

לעומת זאת, העמלה הממוצעת בבתי ההשקעות עומדת על 0.046% במיטב דש, 0.08% בבית ההשקעות IBI ו-0.078% בפסגות.

הפיקוח על הבנקים מעריך כי הסיבה העיקרית לכך שהמשקיעים נשארים בבנקים היא סל המוצרים הפיננסיים הרחב שמקבלים הלקוחות מהבנק, והחשש של הלקוחות שהבנק יבוא לקראתם פחות אם תיק ניירות הערך שלהם ינוהל במקום אחר.

להערכתנו קיימים מספר גורמים נוספים, ומשמעותיים לא פחות, הגורמים לציבור המשקיעים להישאר בבנקים:

1. חשש מיציבותם הפיננסית של בתי ההשקעות

משקיעים רבים חוששים שקריסה אפשרית של בית ההשקעות תגרום לאבדן כספם.

מדובר ברוב המקרים בחשש בלתי מבוסס, מאחר ובתי ההשקעות מפוקחים על ידי הרשות לניירות ערך וחשבונות המסחר מנוהלים בחשבונות נאמנות שאינם מעורבים בחשבונות העסקיים של בית ההשקעות.

2. חשש ממורכבות גבוהה ועלויות גבוהות בתהליך ההעברה

תהליך העברת תיק ניירות ערך מהבנק לבית השקעות היה בעבר מורכב ויקר יחסית, אך כיום מדובר בתהליך פשוט, מהיר וזול, שבקרוב ניתן יהיה לעשות אותו גם אונליין.

תוכלו לקרוא על התהליך בפירוט במדריך שלנו על העברת תיק ניירות ערך מהבנק.

3. מודעות נמוכה

חלק גדול מציבור המשקיעים המחזיק ניירות ערך בבנקים אינו מודע עדיין לפערי המחירים הגדולים בעמלות על מסחר לניירות ערך, בדגש על ציבור המשקיעים המבוגר יותר.

איך אפשר לדעת מהן עמלות ניירות הערך שניתן לקבל?

קיימים מספר מקורות מידע זמינים המציגים את עמלות ניירות הערך שניתן לקבל בבנקים ובבתי ההשקעות השונים, ובראשם, מחשבון עמלות המסחר הרשמי של הבורסה לניירות ערך.

מומלץ לבחון את הנתונים המופיעים במחשבון הבורסה, ולאחר מכן לעשות סקר שוק קצר ולבקש הצעות מחיר מבתי השקעות / בנקים רלוונטיים.

המלצות קריאה נוספות:

סיכום

עמלות ניירות הערך שמשלם הציבור בבנקים גבוהות באופן משמעותי מהעמלות שיכולים הלקוחות לשלם בבתי ההשקעות ואפילו בבנקים הקטנים יותר.

הפיקוח על הבנקים פעל בשנים האחרונות רבות על מנת להפוך את תחום המסחר בניירות ערך לתחרותי יותר, ומומלץ לכל משקיע לבחון את האפשרויות העומדות בפניו – יש סיכוי טוב שתוכלו לחסוך לא מעט כסף.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות