האם יבוטל הפטור ממע”מ על חבילות מחו”ל? בעלי העסקים vs הצרכנים

צרכנות » האם יבוטל הפטור ממע”מ על חבילות מחו”ל? בעלי העסקים vs הצרכנים

אתר TheMarker דיווח אתמול על ניסיון נוסף של בעלי רשתות האופנה הגדולות ונציגי ארגון “אני שולמן” לבטל בחקיקה את הפטור ממע”מ על הזמנת מוצרים מחו”ל בשווי של עד 75 דולר.

מדובר במהלך אותו מנסים בעלי העסקים, בייחוד בתחום האופנה, לקדם כבר מספר שנים, כאשר מנגד עומדים מספר ארגוני צרכנות והצרכנים עצמם.

מהו הפטור על מע”מ על קניות מחו”ל ומדוע הוא קיים?

הפטור על מע”מ על קניות מחו”ל מגדיר שחבילות ליבוא אישי בערך של עד 75 דולר, יהיו פטורות מתשלום מע”מ.

הפטור נחקק בעקבות המחאה החברתית של שנת 2011, במטרה להגביר את התחרות על מוצרי צריכה ולהוריד את יוקר המחיה.

הפטור על תשלום מע”מ ביבוא אישי היה אחד מהגורמים החשובים בגידול העצום בהיקף הקניות של הצרכנים הישראליים מאתרים בחו”ל, כאשר כיום אתרים כמו SHEIN ו-asos מובילים את המכירות אונליין של אופנה בישראל.

המלצות קריאה נוספות:

מי פועל לבטל את הפטור ממע”מ?

על פי נתוני דואר ישראל, הנפגעות המרכזיות מהפטור על המע”מ ביבוא אישי הן רשתות האופנה והמסחר הגדולות, והן עומדות כבר מספר שנים בחזית המאבק לביטול הפטור.

גם הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, הביעה לאחרונה תמיכה בביטול הפטור על המע”מ, כחלק מהמאמץ להקטנת הגרעון, אך גם בטענה שכך תהיה התחרות בין היבואנים לבין היבוא האישי הוגנת יותר.

מהי הסבירות שהפטור על המע”מ ביבוא אישי יבוטל?

ביטול הפטור על המע”מ ביבוא אישי עלה לאחרונה במסגרת הדיונים על תקציב המדינה לשנת 2020, במטרה להקטין את הגרעון אליו נקלעה ישראל בעקבות משבר הקורונה.

עם זאת קשה לדעת האם במצב הפוליטי הנוכחי אכן תחליט הממשלה על צעד לא פופולרי שכזה.

בכל מקרה ניתן להעריך שהפטור על המע”מ ביבוא אישי לא יבוטל לפני העברת תקציב המדינה לשנת 2020, כך שלפחות בתקופת ימי המבצעים של יום הרווקים הסיני ובלאק פריידי 2020, צפויים הצרכנים הישראליים עוד ליהנות מהפטור.


מדריכי הקניות של savey


עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות