מחשבון להמרת ריבית אפקטיבית לריבית נומינלית

כלים ומחשבונים » המרת ריבית אפקטיבית לריבית נומינלית

ראינו כבר איך מחשבים את הריבית האפקטיבית על סמך הריבית הנומינלית, וכעת נבצע את הפעולה ההפוכה – המרת הריבית האפקטיבית לריבית נומינלית.

קראו עוד על ריבית אפקטיבית בהמשך העמוד.

לחצו כאן למעבר למחשבון להמרת ריבית נומינלית לריבית אפקטיבית

ריבית נומינלית, ריבית אפקטיבית – למה צריך שני סוגים של ריביות?

למען האמת לא באמת צריך את הכפילות הזו, אבל זו הדרך שבה מדבר היום ענף המשכנתאות. ובגלל שכך מדבר הענף – חשוב שנבין את השפה ואת המשמעויות שלה.

המלצות קריאה נוספות:

אז מהי ריבית נומינלית?

ריבית נומינלית היא הריבית הרגילה והמוכרת, אותה מציגים הבנקים בעת תהליך מכירת המשכנתא. בעולם המשכנאות הריבית מוגדרת ברמה שנתית, וכך הריבית שמציע הבנק תהיה לדוגמא: 4% ריבית לשנה.

ומהי ריבית אפקטיבית?

מכיוון שאת ריבית המשכנתא משלמים חודש בחודשו, גם חישוב הריבית מתבצע מדי חודש, כאשר גם הריבית של החודש הקודם צוברת ריבית משלה (ריבית דריבית) ובכך מגדילה למעשה את הריבית השנתית בפועל (“הריבית האפקטיבית”).

ניתן דוגמא:

נניח שלקחתם הלוואת משכנתא על סך של 100 ש”ח בריבית של 12% (לא סביר, אבל נוח לצורכי הדגמות…).

הריבית החודשית היא 1% (12% בשנה לחלק ל-12 חודשים).

בחודש הראשון הריבית תהיה 1% וסכום ההלוואה יעלה ל-101 ש”ח. בחודש השני הריבית עדיין 1%, אבל היא כבר מחושבת על סכום של 101 ש”ח ולכן סכום ההלוואה לא יעלה ל-102 ש”ח אלא ל-102.01 ש”ח, בחודש השני סכום ההלוואה יעלה ל-103.03 וכן הלאה, עד שנגיע לאחר שנה לסכום הלוואה של 112.68 – או ריבית שנתית אפקטיבית של 12.68%.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות