הדו”ח השנתי של קופת גמל להשקעה – איך לקרוא נכון ולחסוך יותר

השקעות » קופת גמל להשקעה » דו"ח שנתי

החברות המנהלות את קופות הגמל להשקעה מחוייבות לשלוח לנו דוחות תקופתיים (שנתיים ורבעוניים) המציגים את ביצועי קופת הגמל להשקעה שלנו ואת סטאטוס החיסכון שלנו בה.

המבנה של הדוחות התקופתיים של קופות הגמל להשקעה דומה לדוחות הקיימים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות.

אנחנו נסביר כאן את החלקים החשובים של הדוח, שלעתים קרובות אינם ברורים לחלק מהלקוחות, וניתן מספר כיווני פעולה שבהם ניתן להשתמש בדוחות התקופתיים על מנת להגדיל את החיסכון שלנו.

דוח שנתי קופת גמל וקרן השתלמות - חלק א

א. תשלומים צפויים מקופת הגמל להשקעה

חלק א’ של הדוח מציג את יתרת החיסכון שלכם בקופת הגמל להשקעה. מכיוון שקופת הגמל להשקעה אינה כוללת כלל ביטוחים, הסכום החד פעמי שישולם במקרה מוות יהיה תמיד זהה ליתרת החיסכון בקופה.

דוח שנתי קופת גמל וקרן השתלמות - חלק ב ג ד

המלצות קריאה נוספות:

ב. תנועות בקופת הגמל להשקעה בשנה XXX

חלק זה מסכם את ההפקדות שביצעתם בשנה האחרונה, התשואה שצברנו, דמי הניהול ואת יתרות הפתיחה והסגירה של השנה.

הדבר החשוב שיש לבדוק בחלק זה של הדוח הוא, שכל ההפקדות שביצענו לקופת הגמל להשקעה אכן מופיעות בדו”ח.

ג. אחוז דמי ניהול והוצאות

חלק זה מציג את עלויות ניהול כספי החיסכון שלנו, תוך השוואה לדמי הניהול הממוצעים אצל מנהל קופת הגמל להשקעה בקרב כל הלקוחות.

חשוב לוודא שאנחנו לא משלמים יותר מדמי הניהול הממוצעים, ובמידה שכן – ליצור קשר עם סוכן הביטוח או עם מנהלי קופת הגמל להשקעה ולבקש להוריד את דמי הניהול.

במידה שהסוכן / מנהלי קופת הגמל להשקעה אינם מסכימים להוריד את דמי הניהול לשיעור הממוצע בקופה, אחת הדרכים היעילות ביותר להשגת ההורדה בדמי הניהול היא על ידי קבלת הצעות לקופות גמל להשקעה אחרות, ואף מילוי בקשה להעברת קופת הגמל. במצב זה תסכים בדרך כלל מחלקת שימור הלקוחות של הקופה הנוכחית לשנות את דמי הניהול כפי שביקשתם.

הוצאות ניהול ההשקעות הן העלויות שמשלמת קופת הגמל להשקעה למגוון גופים חיצוניים כחלק מתהליך ניהול כספי החוסכים – עמלות קניה ומכירה של ניירות ערך, דמי משמורת, תשלומים למנהלי תיקים וקרנות בארץ ובעולם, הוצאות נלוות למתן הלוואה או משכנתא וכו’.

הוצאות ניהול ההשקעות משתנות מחברה לחברה, וממסלול השקעה אחד לאחר, והן אחידות לכלל החוסכים בכל מסלול השקעה ואינן פתוחות למשא ומתן אישי.

ד. קופת גמל להשקעה – תשואות ומסלולי השקעה

מסלול ההשקעה הוא אחד הדברים החשובים ביותר עליו אנחנו יכולים להשפיע. חלק זה מציג את מסלול ההשקעה הנוכחי של קופת הגמל להשקעה שלנו, ואת התשואה שהיא השיגה.

כלל האצבע אומר שככל שטווח החיסכון ארוך יותר, נשיג תשואות גבוהות יותר אם נבחר ברמת סיכון גבוהה יותר. וכך – אם אנחנו לא מתכננים למשוך את כספי קופת הגמל להשקעה בשנים הקרובות, שווה לשקול בחירה במסלול השקעה ברמת סיכון גבוהה יותר (לדוגמא – מסלול מנייתי, או מסלול הצמוד למדד מניות מרכזי בעולם).

התאמת מסלול ההשקעה לתקופת החיסכון הצפויה יכולה להגדיל את החיסכון העתידי שלנו בעשרות אחוזים.

דוח שנתי קופת גמל וקרן השתלמות - חלק ה

ה. פירוט הפקדות לקופת הגמל להשקעה

ההפקדות לקופת הגמל להשקעה יכולות להתבצע באופן שוטף או חד פעמי, בסכומים קבועים או משתנים, וכפי שכתבנו קודם – חשוב לשים לב שכל ההפקדות שביצענו אכן מופיעות בדוח.

  קבלת הצעות לקופת גמל להשקעה

  לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

  עוד באותו נושא:

  יועץ פנסיוני אובייקטיבי ברישיון משרד האוצר, חבר לשכת היועצים הפנסיוניים ופורום החוסכים לפנסיה. יזם חברתי, כותב, מוסיקאי.
  כל התכנים באתר זה נועדו לסייע לקוראים בקבלת החלטות כלכליות טובות יותר, אך אינם מהווים ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות אישי המותאם לצרכי הקורא.

  כתיבת תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות