מה המס על הלוואות P2P?

השקעות » הלוואות חברתיות » מיסוי

הלוואות P2P (הלוואות עמית לעמית או הלוואות חברתיות), הפכו בשנים האחרונות לאפיק השקעה אלטרנטיבי פופולרי, וסך ההלוואות באתרי ההלוואות P2P הישראליים נאמד ב-2019 במיליארדי ש”ח.

כמו בכל השקעה, היבט המיסוי על הרווחים יכול לשנות באופן משמעותי את התשואה נטו למשקיע, ומהווה פרמטר חשוב מאוד בבחינת כדאיות ההשקעה.

במדריך הזה נסביר את היבטי המיסוי של השקעה בהלוואות חברתיות.

מס הלוואות חברתיות

מה שיעור המס על השקעה בהלוואות חברתיות?

רובן המכריע של ההלוואות באמצעות אתרי ההלוואות החברתיות אינן צמודות למדד, ולכן המס על מתן הלוואות מסוג זה, למשקיעים פרטיים, יהיה לרוב 15% מהתשואה הנומינלית.

מדובר בשיעור מס נמוך משיעור המס על השקעות בשוק ההון, העומד על 25% מהתשואה נטו (הרווח הריאלי).

בנוסף, החלטה של רשות המסים משנת 2017 קובעת שהעמלה אותה משלמים לאתרי ההלוואות החברתיות ניתנת לניכוי מהרווחים החייבים למיסוי, כך שהתשלום הסופי הוא 15% מהתשואה הנומינלית, בניכוי העמלה שמשלם המשקיע לאתר ה-P2P.

המלצות קריאה נוספות:

מתי משלמים את המס על השקעה בהלוואות P2P?

תשלום המס על הלוואות P2P מתבצע בעת קבלת ההחזר מהלווה, באופן מיידי.

מדובר בחיסרון די משמעותי של אפיק ההשקעה, מאחר שהוא אינו מאפשר למשקיעים לטווח ארוך לדחות את תשלום המס למועד סיום ההשקעה, בניגוד, לדוגמא להשקעה בקרנות נאמנות, קרנות סל, קופות גמל להשקעה וכו’.

מה שיעור המס על השקעה בהלוואות P2P של חברה בע”מ?

שיעור המס שתשלם חברה בע”מ על השקעות P2P הינו בהתאם לשיעור מס חברות – העומד על 23% בשנת 2019.

חשוב: מדריך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מס על ידי רואה חשבון או יועץ מס מורשים.

עוד באותו נושא:

צוות הכותבות והכותבים המסור של אתר סייבי פועל באופן שוטף על מנת לאתר, להגיש ולעדכן עבור קוראי האתר מידע מועיל, אובייקטיבי ונגיש. בין חברי הצוות: מיה רוזה, קרן סוחצקי, עומר גלעדי, נועם בן חיים וטליה פלד. עורך ראשי: רני שחר.
שינוי גודל גופנים
ניגודיות