קופת גמל להשקעה – כל מה שצריך לדעת

השקעות » קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא אחד מאפיקי החיסכון האטרקטיביים ביותר שקיימים היום, בזכות שילוב של ניהול כספים מקצועי, הטבות מס, ודמי ניהול נמוכים יחסית.

ריכזנו כאן את כל מה שצריך לדעת על החיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה – מהי, איך בוחרים נכון קופת גמל להשקעה, ואיך לנצל את היתרונות הגדולים שלה לטובתכם.

קצרים בזמן? מוזמנים לעבור למדריך המקוצר – קופת גמל להשקעה – השורות התחתונות.

קופת גמל להשקעה

1. האם כדאי לחסוך בקופת גמל להשקעה?

קופת הגמל להשקעה מספקת מספר יתרונות משמעותיים מאוד לחוסכים לטווח הקצר, הבינוני והארוך:

א. כספי החיסכון נזילים בכל עת – יתרון על פני קרן ההשתלמות, קופת הגמל הרגילה ותוכניות החיסכון בבנקים.

ב. ניהול מקצועי של הכספים – בבית השקעות או חברת ביטוח לבחירתכם, במגוון רחב של מסלולי השקעה.

ג. גמישות מלאה באופן ההפקדה לקופת הגמל להשקעה – סכום חד פעמי, הוראת קבע וכו’.

ד. גמישות בניוד הכספים – העברת כספי החיסכון ממסלול השקעה אחד לאחר, או בין חברה אחת לאחרת לא מחייבים תשלום מס רווח הון.

ה. תקרת הפקדה שנתית גבוהה (יחסית) – תקרת ההפקדה לקופת גמל להשקעה עומדת על 71,121 ש”ח בשנה לאדם, נכון לשנת 2019 (כלומר – במשפחה בת 5 נפשות ניתן להפקיד עד כ-355,600 ש”ח בשנה).

ו. הטבות מס – בנוסף ליכולת לעבור בין מסלולי השקעה וחברות מבלי לשלם מס (“דחיית מס”), הטבת מס נוספת של פטור מלא על מס רווחי ההון תינתן למי שימתינו עם משיכת הכספים לגיל פרישה (החל מגיל 60), וימשכו אותם כקצבה.

ז. דמי ניהול נמוכים – דמי הניהול הממוצעים בקופות הגמל להשקעה נמוכים יותר מהנהוג בפוליסות החיסכון של חברות הביטוח או בקרנות הנאמנות.

ח. אפשרות לקחת הלוואה בתנאים אטרקטיביים – ניתן לקחת הלוואה בשיעור של עד 80% מהכספים, לתקופה של עד 7 שנים, לשלם ריביות נמוכות (פריים / פריים מינוס חצי) ולהמשיך ליהנות מהתשואות שצוברים כספי הקופה (הערה – מאחר שהמוצר חדש יחסית, רק חלק ממנהלי קופות הגמל מאפשרים כרגע לקחת הלוואה כזו – קראו עוד כאן).

ניתן לראות שקופת הגמל להשקעה נהנית מיתרונות רבים, ולמעשה מתאימה למגוון רחב של סוגי חוסכים לטווחים הקצר, הבינוני והארוך (אגב – לחוסכים המבוגרים יותר – בגילאי 55-60 מומלץ לבדוק גם את האפשרות להשקיע בקופת גמל לפי תיקון 190).

מאז השקתה של קופת הגמל להשקעה על ידי משרד האוצר, היקף הכספים שהזרים אליה הציבור עומד על כ-9 מיליארד ש”ח (נכון לאפריל 2019 – על פי נתוני אתר גמל נט של משרד האוצר).

חשוב! קופת הגמל להשקעה היא אחד ממוצרי החיסכון המוצלחים ביותר כיום, בזכות שילוב של נזילות מלאה, הטבות מס, דמי ניהול נמוכים וגמישות בניהול הכספים.

המלצות קריאה נוספות:

2. איך לבחור נכון קופת גמל להשקעה?

בבחירת קופת גמל להשקעה, חשוב להתמקד ב-3 פרמטרים מרכזיים:

 1. איכות ניהול הכספים (המתבטאת בתשואות של קופת הגמל להשקעה לאורך זמן).
 2. דמי הניהול.
 3. מסלולי ההשקעה האפשריים בקופה.

א. איכות ניהול כספי קופת הגמל להשקעה

אחד היתרונות המשמעותיים של קופת הגמל להשקעה הוא הניהול המקצועי של הכספים על ידי חברות ביטוח ובתי השקעות מהמובילים בשוק.

בדומה לתהליך הבחירה המומלץ לקרנות השתלמות וקופת גמל, חשוב להשוות בין מנהלי קופות הגמל להשקעה בשני נושאים עיקריים: תשואות עבר ורמת סיכון.

תשואות עבר טובות, שהושגו ברמת סיכון סבירה, מעידות על איכות מנהלי ההשקעות.

מצד שני, מנהלי השקעות שהשיגו בשנים האחרונות באופן קבוע תשואות נמוכות, עלולים לגרום נזק משמעותי לחיסכון שלכם, ועדיף להימנע מהם – גם אם יציעו דמי ניהול נמוכים מאוד.

כאשר משווים תשואות מומלץ בדרך כלל לבדוק תקופות של מספר שנים, אך מכיוון שקופת הגמל להשקעה היא מוצר חדש יחסית, שהושק רק בנובמבר 2016, עדיין לא קיימים לה נתוני תשואה לטווחי זמן כאלה.

מהסיבה הזו אנחנו ממליצים בעת בחירת קופת גמל להשקעה לבדוק גם את ביצועי קופות הגמל להשקעה השונות וגם את ביצועי קופות הגמל לחיסכון – על מנת לוודא שאנחנו לא בוחרים בבית השקעות שהייתה לו שנה אחת מוצלחת בלבד.

את הדירוג העדכני של קופות הגמל להשקעה ניתן למצוא בקישור הזה ובאתר גמל נט של משרד האוצר.

ההמלצה שלנו היא לבחור את 3-4 בתי ההשקעות שנמצאים בפסגת רשימת התשואות בשלוש השנים האחרונות ולעבור לסעיף דמי הניהול.

ב. קופת גמל להשקעה – דמי ניהול

אחרי התשואות, דמי הניהול שתשלמו הם הגורם המשפיע ביותר על סכום החיסכון שתצברו לאורך השנים בקופת הגמל להשקעה.

דמי הניהול המקסימליים בקופת הגמל להשקעה עומדים על 4% מההפקדות ו-1.05% מהחיסכון שנצבר, אך דמי הניהול בפועל נמוכים יותר.

דמי הניהול הממוצעים בקופות הגמל להשקעה נעו בשנת 2018 באיזור ה-0.55%-0.75%. לפירוט דמי הניהול הממוצעים בקופות הגמל להשקעה לחצו כאן.

דמי הניהול הללו דומים לדמי הניהול המקובלים בקרנות ההשתלמות וקופות הגמל הרגילות, ונמוכים יותר מדמי הניהול המקובלים לפוליסות חיסכון.

כלכליסט - דמי ניהול בקופות גמל להשקעה מול פוליסות חיסכון

ג. מסלולי ההשקעה בקופות הגמל להשקעה

מסלולי ההשקעה שמציעות קופות הגמל השונות הם אחד הגורמים החשובים ביותר לתשואה לאורך זמן.

נכון להיום רוב מסלולי ההשקעות שמציעים מנהלי קופות הגמל להשקעה דומים, ולכן הם ברוב המקרים לא מהווים פרמטר לבחירה בקופה כזו או אחרת.

מצד שני ניתן למצוא בחלק מבתי ההשקעות מסלולים ייחודיים כגון מסלול השקעה מחקה מדד נדל”ן מניב של IBI, ואנו מאמינים שנראה מסלולים מעניינים נוספים במהלך הזמן.

עקב החשיבות הגדולה שבבחירת מסלול ההשקעה המתאים עבורכם – נייחד לנושא בחירת המסלול את סעיף 3.

שיקול נוסף הרלוונטי לחלק מהמשקיעים – האפשרות לקחת הלוואה מקופת הגמל להשקעה

יתרון מעניין של קופת הגמל להשקעה על פני חלק ממוצרי החיסכון האחרים הוא האפשרות לקבל הלוואה מקופת הגמל להשקעה, בגובה של עד 80% מהכספים המופקדים בה ולתקופה של 7 שנים, בריבית אטרקטיבית, כאשר כספי הקופה משמשים כבטוחה להלוואה.

מכיוון שלא כל מנהלי קופות הגמל להשקעה מאפשרים כיום לקחת הלוואה כזו, מדובר בפרמטר שחשוב לקחת בחשבון עבור החוסכים שמעוניינים בכך (קראו כאן אילו בתי השקעות מאפשרים לקחת הלוואה מקופת גמל להשקעה).

חשוב! 3 הפרמטרים המרכזיים להשוואה בין קופות גמל להשקעה הם: תשואה, דמי ניהול, רמת השירות וסוגי מסלולי ההשקעה שהקופה מציעה.

3. באיזה מסלול השקעה לבחור?

מסלולי ההשקעה שמציעות מנהלי קופות הגמל השונות די דומים, ומתחלקים ל-5 קבוצות: מסלול כללי, מסלול מניות, מסלול אג”ח, מסלול המשלב מניות ואג”ח ומסלול שקליים (הערה לחובבי ההשקעות העצמאיות – החוק לא מאפשר כיום לנהל קופת גמל להשקעה באופן עצמאי במסלול IRA).

בתוך הקטגוריות הללו של המסלולים ניתן למצוא בחלק מקופות הגמל מסלולים פאסיביים, שבהם מתבצעת ההשקעה באמצעות קניית מוצרים פיננסיים העוקבים אחר מדדי מניות, ולא מניות ספציפיות.

למסלולים הפאסיביים 2 יתרונות – דמי ניהול זולים יותר, ומגוון של מחקרים כלכליים שמראים שברוב המקרים מנהלי השקעות לא מצליחים להשיג תשואות טובות יותר ממדדי המניות עצמם.

אז איזה מסלול השקעה כדאי לי לבחור בקופת הגמל להשקעה?

התשובה לשאלה הזו היא כמובן אינדיבידואלית, אבל אנחנו ניתן כאן כמה כללים מנחים שיכולים לעזור לכם בהחלטה:

1. המחקרים הכלכליים וההיסטוריה מראים שככל שהחיסכון הוא לטווח ארוך יותר, קיים יתרון לחיסכון באפיקים מנייתיים, המשיגים לאורך זמן תשואות גבוהות יותר מהאפיקים הסולידיים (מסלול אג”ח, ומסלול שקלי).

2. בגלל ששווקי המניות והאג”ח חוו בשנים האחרונות עליות יפות, רמת הסיכון בהשקעות לטווח קצר (עד 5 שנים) גם במסלולי המניות וגם במסלולי האג”ח גבוהה יחסית, ומומלץ לדעתנו להתייעץ עם יועץ השקעות לפני שמשקיעים סכומים גדולים לטווח קצר בקופת הגמל להשקעה.

3. חיסכון באמצעות הפקדות חודשיות קבועות מקטין את רמת הסיכון בהשקעה, ובחיסכון לטווח הבינוני והארוך במסלולים מנייתיים הוא מוכיח את עצמו כיעיל מאוד.

את רשימת מסלולי ההשקעה צירפנו בתחתית עמוד זה. בנוסף, אתם מוזמנים להשתמש במחשבון קופות הגמל להשקעה, לבדיקת השפעת התשואה השנתית הממוצעת על החיסכון העתידי.

חשוב! בחירת מסלול ההשקעה הנכון היא אחד הגורמים המרכזיים ביותר על התשואה והחיסכון העתידי שלכם בקופה

  קבלת הצעות לקופת גמל להשקעה

  לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

  4. קופת הגמל להשקעה מול מוצרי החיסכון האחרים – יתרונות וחסרונות

  א. קופת הגמל להשקעה מול קופות הגמל לחיסכון (קופות הגמל “הרגילות” לחיסכון לפנסיה)

  עד שנת 2006 היו קופות הגמל מכשיר חיסכון לטווח הבינוני, שאפשר חיסכון פטור ממס רווח הון לתקופה של 15 שנים לפחות.

  בשנת 2006 החליט משרד האוצר לשנות את תקנון קופות הגמל, בניסיון לא מאוד מוצלח לעודד את החיסכון לפנסיה, והגדיר שניתן למשוך את הכספים מקופות הגמל רק בגיל 60, ואילו משיכה מוקדמת יותר תגרור קנס של 35% על הרווחים.

  קופות הגמל האלה נקראות היום “קופות גמל לחיסכון” כדי להבחין בינן ובין קופות הגמל להשקעה.

  לעומת זאת, קופת הגמל להשקעה, שהושקה בנובמבר 2016, אינה נחשבת כמוצר חיסכון פנסיוני, כך שהיא אינה כוללת הטבות מס בשלב ההפקדה והפטור ממס רווח הון מותנה במשיכת הכספים אחרי גיל 60 בלבד, כקצבה (כלומר – לא כסכום הוני).

  מצד שני, הכספים הנחסכים בקופת הגמל להשקעה נזילים וניתן למשוך אותם בכל עת ללא קנס – יתרון משמעותי לחוסכים המחפשים אפיקי חיסכון יעילים וזולים לטווח הבינוני והארוך.

  תקרת ההפקדה בקופת הגמל להשקעה עומדת על 71,121 ש”ח בשנה לאדם (הנתון נכון לשנת 2018 – התקרה צמודה למדד ומתעדכנת אחת לשנה ואגב, אולי תוגדל בעתיד ל-150 אלף ש”ח), ומאפשרת גמישות רבה ללקוחות בניהול חסכונותיהם.

  לעומת זאת בקופת הגמל לחיסכון אין תקרת השקעה וניתן להפקיד בה כל סכום.

  בנוסף, הגדירה המפקחת על הביטוח, כי ניתן יהיה להצטרף לקופת הגמל להשקעה באופן עצמאי ובצורה דיגיטלית.

   קופות גמל עד 2006קופות גמל אחרי 2006קופת הגמל החדשה
  תקופת חיסכוןלפחות 15 שניםלפחות עד גיל 60אין הגבלה - הכסף נזיל
  הטבות מסהטבת מס על ההפקדות ופטור ממס על הרווחים, עד תקרת ההפקדההטבת מס על ההפקדות ופטור ממס על הרווחים, עד תקרת ההפקדהפטור ממס על הרווחים למושכים את הכסף לאחר גיל 60
  אפיקי השקעה100% בשוק ההון100% בשוק ההון100% בשוק ההון
  קנס על משיכה מוקדמת35% מהרווחים35% מהרווחיםאין קנס

  ב. קופת הגמל להשקעה מול פוליסות החיסכון של חברות הביטוח

  בשנים האחרונות מציעות תוכניות החיסכון בבנקים ריבית אפסית, שיצרה תסכול אצל חוסכים רבים.

  לאור הצורך באפיק חיסכון שיכול להשיג תשואות טובות יותר, השיקו חברות הביטוח מוצר הנקרא “פוליסת חיסכון“, שבאמצעותו ניתן לחסוך את הכספים במגוון מסלולי השקעה, תוך שמירה על נזילות מלאה של הכסף, ואפשרות לעבור בין מסלולי השקעה מבלי שהדבר יחייב תשלום מס על רווחי ההון שהצטברו בפוליסה.

  בזכות  התשואות היפות שהשיגו שוקי המניות בשנים האחרונות, נהנו גם החוסכים בפוליסות החיסכון מרווחים יפים, והיקף הכספים שהוזרם לפוליסות החיסכון, בעידוד חברות וסוכני הביטוח, הלך וגדל והגיע להיקף של כ-20 מיליארד ש”ח.

  נקודת התורפה העיקרית של פוליסות החיסכון הייתה עד כה דמי הניהול הגבוהים יחסית שהן גבו – בין 2%-1%, אך בהעדר אלטרנטיבה ובזכות התשואות הגבוהות, הסכימו החוסכים לשלם את דמי הניהול הגבוהים.

  קופת הגמל החדשה מציעה למעשה את אותם היתרונות שמציעות פוליסות החיסכון בתוספת 2 בונוסים משמעותיים –

  1. פטור ממס רווח הון על כספים שימשכו החוסכים לאחר גיל 60, בתנאי שימשכו את הכספים כקצבה (כלומר – כתוספת לקצבת הפנסיה). חישוב סכום הקצבה יתבצע בדומה לאופן חישוב קצבת הפנסיה בקרן הפנסיה.

  2. דמי ניהול נמוכים יותר מדמי הניהול הנהוגים כיום בפוליסות החיסכון. תיקרת דמי הניהול של קופת הגמל החדשה היא 1.05% מהצבירה ו-4% מההפקדה, בדומה לתקרת דמי הניהול הקיימת בקופות הגמל האחרות, אך דמי הניהול בפועל קרובים לדמי הניהול הממוצעים בקופות הגמל הרגילות ובקרנות ההשתלמות (ממוצע של כ-0.7% מהצבירה ו-0% מההפקדות ברוב בתי ההשקעות, ו-0.9% מהצבירה ו-2% מההפקדות בילין לפידות).

   פוליסות חיסכוןקופת הגמל החדשה
  תקופת חיסכוןאין הגבלה - הכסף נזילאין הגבלה - הכסף נזיל
  הטבות מסתשלום מס במועד משיכת הכספים בלבד- תשלום מס במועד משיכת הכספים בלבד
  - פטור ממס על הרווחים למושכים את הכסף לאחר גיל 60
  ניוד הכסף בין חברותלא ניתןניתן
  קנס על משיכה מוקדמתאין קנסאין קנס

  חשוב! היתרונות המרכזיים של קופת הגמל להשקעה על פני פוליסת החיסכון – עלויות נמוכות יותר ואפשרות לניוד הכספים בין מנהלי כספים שונים

  ג. קופת גמל להשקעה מול קרנות הנאמנות ותעודות הסל

  קרנות הנאמנות ותעודות הסל מאפשרות מגוון רחב מאוד של מסלולי השקעה, ובאמצעותן מנוהלים היום מרבית כספי ההשקעות של הציבור – מעל 350 מיליארד ש”ח (לעומת 20 מיליארד ש”ח בפוליסות החיסכון כאמור).

  למרות הפופולריות הרבה של קרנות הנאמנות ותעודות הסל, קיימים מספר חסרונות להשקעה באמצעות אפיקים אלה – דמי הניהול גבוהים בדרך כלל, ולהם יש להוסיף את דמי ניהול תיק ניירות הערך בבנק ואת העלויות הנלוות לקנייה והמכירה שלהן.

  חסרון משמעותי נוסף של קרנות הנאמנות ותעודות הסל לעומת קופת הגמל להשקעה, הוא שהן חייבות בתשלום מס רווחי הון בכל מעבר בין מסלולי השקעה, או בין חברות ניהול.

  כלכליסט - הכסף בורח מקרנות הנאמנות לקופת גמל להשקעה

  בנוסף לכך, ניתן לקחת מקופת הגמל להשקעה הלוואה בתנאים אטרקטיביים (פריים / פריים מינוס חצי), בגובה 80% מכספי הקרן ולתקופה של 7 שנים (בדומה להלוואות בקרנות ההשתלמות).

  חשוב! היתרונות המרכזיים של קופת הגמל להשקעה על פני קרנות נאמנות ותעודות סל – האפשרות לדחות את תשלום המס עלויות נמוכות יותר והאפשרות לקחת הלוואה מקופת הגמל

  ד. קופת גמל להשקעה מול תוכנית חיסכון בבנק

  הריבית שמציעות תוכניות החיסכון בבנקים כיום אפסיות, והכספים עדיין אינם נזילים. לעומת זאת, בקופת הגמל להשקעה יש אפשרות להשגת תשואות יפות באמצעות השקעה בשוק ההון ובנכסים לא סחירים נוספים.

  גלעד אלטשולר, מנכ”ל בית ההשקעות אלטשולר שחם, מעריך שפער התשואות בין קופת הגמל להשקעה והחיסכון בבנקים יכול להגיע עד 42%.

  ה. קופת גמל להשקעה מול קרן השתלמות

  מוצר החיסכון היחיד בשוק שיש לו יתרונות משמעותיים על פני קופת הגמל להשקעה הוא קרן ההשתלמות, שנהנית מהטבות מס משמעותיות שלא קיימות בקופת הגמל להשקעה.

  הטבות המס בקרן ההשתלמות כוללות הטבות מס בשלב ההפקדה וכן פטור ממס רווח הון על התשואות המצטברות לחיסכון. הטבות אלה הופכות את קרן ההשתלמות למוצר החיסכון מעולה, כנראה הטוב ביותר שקיים היום.

  אבל לקרן ההשתלמות 3 חסרונות שמגבילים את החיסכון בה:

  1) הטבות המס בקרן ההשתלמות מוגבלות להפקדות עד תקרה של כ-18,600 ש”ח (נכון לשנת 2020).

  2) בעוד שעצמאים יכולים לפתוח ולהפקיד לקרנות השתלמות באופן חופשי, שכירים יכולים להפקיד לקרן השתלמות רק במידה שהמעסיק שלהם אישר להם קרן השתלמות במסגרת הסכם השכר שלהם.

  3) כספי החיסכון בקרן ההשתלמות נזילים רק לאחר 6 שנות חיסכון.

  המגבלות הללו משאירות את קופת הגמל להשקעה כמוצר החיסכון הטוב ביותר עבור שכירים שאין להם קרן השתלמות, או לחילופין להפקדות של שכירים ועצמאים בסכומים שהם מעבר לתקרת ההפקדה השנתית לקרן ההשתלמות.

  ו. חיסכון לילדים באמצעות קופת הגמל להשקעה

  קופת הגמל החדשה מהווה אפיק חיסכון אטרקטיבי מאוד להורים עבור ילדיהם, בזכות כל היתרונות שפירטנו כאן.

  בהתאם לכך, החליט משרד האוצר, שהיא תהווה את ברירת המחדל לניהול כספי קופת החיסכון לכל ילד שתושק בינואר 2017 (לילדים מתחת לגיל 15).

  ואכן, גם אנחנו חושבים שעבור הורים שכירים זוהי החלופה הטובה ביותר כיום לחיסכון עבור ילדיהם. להורים עצמאיים לעומת זאת, יש אפשרות נוספת ואף טובה יותר, בדמות קרן ההשתלמות לעצמאים.

  5. איך להשתמש בקופת הגמל להשקעה כמקלט מס?

  קופת הגמל להשקעה יכולה לשמש כמעין מקלט מס, שבו נהנים החוסכים מדחיית המס למועד המשיכה, או מהפטור על מס רווחי הון במידה וימתינו עם משיכת הכספים לגיל הפרישה (החל מגיל 60).

  שווי הטבות המס הללו יכול להגיע לסכומים גדולים מאוד, בהתאם להיקף הכספים שיופקדו לקופת הגמל להשקעה, ולהיקף רווחי ההון שיצטברו בה. הפקדה מקסימלית של 71,121 ש”ח לחוסך (התקרה נכון לשנת 2019), לאורך עשרות שנים יכולה כמובן להצטבר לסכומים משמעותיים מאוד, והטבות המס – בהתאם.

  חשוב! משפחה של 5 נפשות יכולה לפתוח קופת גמל להשקעה עבור כל בן משפחה ולהפקיד בסה”כ עד סכום של כ-351,000 ש”ח בשנה, כל שנה.

  סיכום

  קופת הגמל להשקעה לא נועדה להתחרות באפיקי החיסכון הפנסיוניים הקיימים – קרן הפנסיה, ביטוח המנהלים, קרנות ההשתלמות וקופות הגמל הקיימות, אלא להגדיל את התחרות בשוק החיסכון לטווח הבינוני.

  מצד שני בכל הקשור לחיסכון עצמאי לטווח הקצר, הבינוני והארוך מדובר במוצר מעולה עם יתרונות ברורים למול תוכניות החיסכון בבנקים, פוליסות החיסכון של חברות הביטוח, קרנות הנאמנות ותעודות הסל, ולהערכתנו הוא צפוי (ובצדק) להוביל את שוק החיסכון בשנים הקרובות.

   קבלת הצעות לקופת גמל להשקעה

   לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

   עוד באותו נושא:

   יועץ פנסיוני אובייקטיבי ברישיון משרד האוצר, חבר לשכת היועצים הפנסיוניים ופורום החוסכים לפנסיה. יזם חברתי, כותב, מוסיקאי.
   כל התכנים באתר זה נועדו לסייע לקוראים בקבלת החלטות כלכליות טובות יותר, אך אינם מהווים ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות אישי המותאם לצרכי הקורא.

   23 מחשבות על “קופת גמל להשקעה – כל מה שצריך לדעת”

   1. כתבה מעולה, אבל חסרים מספר מילות מפתח בכמה פסקאות הפוגמים בהבנת רצף הדברים.
    כמו כן היה חסר בטבלה מהו גובה החיסכון המינימלי האפשרי בכל קופת גמל להשקעה ?
    והאם ניתן לחסוך בקרן השתלמות גם לילדים לטווח הארוך ?

   2. היי אשר,
    1. אשמח שתפנה אותי לפסקאות שאינן מובנות כדי שנוכל לתקן אותן.

    2. מבחינה חוקית אין סכום הפקדה מינימלי בקופת הגמל להשקעה. מהבחינה הפרקטית הסכומים משתנים בין סוכן לסוכן, בין חברה לחברה ובין לקוח ללקוח…

    3. את קרן ההשתלמות ניתן לפתוח על שם האדם בעל ההכנסה בלבד, אך בהחלט אפשר לייעד את כספי החיסכון בקרן ההשתלמות לטובת הילדים. “טריק” שיכול לעזור בניהול קרנות ההשתלמות המיועדות לילדים הוא לרשום את שם הילד כמוטב בקרן.

    בהצלחה,
    רני

   3. מאמר מקיף ויסודי בנושא, תודה
    בכל זאת כמה דברים:
    1) הטבת המס בעת משיכה לאחר גיל 60. אמנם מצויין פעם בודדת אבל לא מודגש עניין הפטור *רק* במשיכה כקצבה חודשית.בכל מקרה אין הסבר כלל על גובה הקצבה הצפויה ומשכה: איך מחושב, מקדמים וכו’.
    2) המיסוי בעת משיכה מקופות גמל הוא לידיעתי 25% על הרווח הריאלי, לא 35%
    3) איך מתבצעת הפקדה עבור כמה תעודות זהות במשפחה? כקופה משותפת או חשבונות נפרדים?
    4) דמי הניהול המצויינים למעלה (כשמצויינים) הם הנומינליים שבתי השקעות מפרסמים. בפועל הם נמוכים יותר ומדובר לפחות על טווח של דמי ניהול אם מתמקחים (ר’ מקרה מועדון ‘חבר’). בנוסף דמי הניהול צפויים להיות נמוכים יותר במקרה של קופות פסיביות. בקיצור היה טוב לפרסם את טווח דמי הניהול הידוע פר בית השקעות לטובת המתלבטים… אם יש בידיכם נתונים כאלה.
    5) כדי לבחור קופת גמל אתם ממליצים “לבחור את 3-4 בתי ההשקעות שנמצאים בפסגת רשימת התשואות בחמש השנים האחרונות, לוודא שהסיכון שלהם סביר (מדד שארפ גבוה מ-1 בדרך כלל) ולעבור לסעיף דמי הניהול”. מאידך הכלי הידידותי להשוואה שפיתחתם ושאתם מפנים אליו (אכן ידידותי! כל הכבוד) אינו מכיל את הפרמטר של מדד שארפ. וגם את דמי הניהול ניתן לראות רק אם לוחצים על “איך חישבנו” – לא מאוד נוחץ ובכל מקרה רשימת הקופות היא עבור קופות גמל באופן כללי ולא אלו שרלבנטיות לסוג ההשקעה הזה. (אגב, הלינק שרשמתם כאן בהפניה לגמל-נט של משרד האוצר אינו נכון)

   4. היי גם אופטימי,
    אחלה הערות. תודה רבה!

    1) מעולה. צודק. הדגשתי את התנאי למשיכה כקצבה, והוספתי הפנייה להסבר לגבי אופן חישוב קצבת הפנסיה במדריך הרלוונטי (כדי לא העמיס יותר מדי במדריך הזה – גם ככה הוא ארוך למדי).

    2) נכון – המיסוי בקופת הגמל להשקעה הוא 25% מהרווח הריאלי. ה-35% שכתבתי מתייחסים לקנס על משיכה מוקדמת של כספים מקופת הגמל לחיסכון (קופת הגמל הפנסיונית). בכל מקרה – שיניתי את הניסוח כדי שיהיה ברור יותר.

    3) החיסכון בקופת הגמל להשקעה לבני משפחה שונים מתבצע בקופות גמל שונות – קופה אחת (לפחות) לכל ת.ז.

    4) ממה שאני מכיר קשה מאוד לקבל דמי ניהול של פחות מ-0.7% בקופות הגמל להשקעה המנוהלות באופן אקטיבי (רוב הקופות בשוק). מסכים איתך שבקופות גמל פסיביות ניתן לקבל דמי ניהול נמוכים יותר, אך היקף הכספים המופקדים במסלולי ההשקעה האלה נמוכים יחסית (ונתת לי כאן רעיון מצוין לפוסט נוסף על ההבדל בין מסלולים אקטיביים ופסיביים והיתרונות והחסרונות של כל סוג מסלול).

    לגבי התארגנות לקבלת דמי ניהול נמוכים יותר כקבוצה – חוץ מ’חבר’ אני לא מכיר עדיין משהו כזה. אם יש לך מידע נוסף – אשמח להתעדכן.

    5) צודק. התלבטנו אם להוסיף את מדד שארפ, אבל לא רצינו להעמיס על כלי ההשוואה. הורדנו לא מעט פרמטרים כדי שיהיה ידידותי ככל האפשר. אבל נחשוב שוב אם אפשר לשלב את מדד שארפ בצורה חכמה כלשהי.
    לגבי הקופות המופיעות ברשימה – כרגע אין עדיין נתוני תשואות לטווח של שנה בקופות הגמל להשקעה, אז אנחנו מציגים את קופות הגמל הרגילות, מכיוון שאופן ניהול הכספים צפוי להיות דומה מאוד. אגב, גם הנתונים שהציג משרד האוצר באתר החיסכון לכל ילד שלו לגבי התשואות בקופות הגמל היו של קופות הגמל לחיסכון ולא של קופות הגמל להשקעה.
    ודמי הניהול משוקללים בתשואה נטו שאנחנו מציגים – במטרה “לחסוך” למשתמשים שלב בהשוואה…

    ושוב – תודה רבה על ההערות החשובות והתורמות.

    אחלה יום,
    רני

   5. שלום רב,
    נהנתי לקרוא את ההסבר ועזר לי מאד להחליט על קרן גמל שאני מעוניין להשקיע בה.
    רציתי לדעת האם אפשר לקבל הסבר מהו מדד שארפ?
    תודה רבה מראש.

   6. היי נח,
    אני שמח לשמוע.
    מדד שארפ נועד להציג ביצועים של מנהל השקעות תוך שיקלול התשואה ורמת הסיכון.
    המדד מציג את התשואה לכל “יחידת סיכון”, וככל שהוא גבוה יותר – ביצועי מנהל ההשקעות טובים יותר.

    חישוב המדד מתבצע בצורה הזו: תשואת התיק הממוצעת לחודש (בדרך כלל), בניכוי הריבית חסרת הסיכון, חלקי סטיית התקן של התשואות החודשיות.

    ככלל מדד שארפ נחשב טוב כאשר הוא מעל 1.

    חשוב לי לציין שהסתמכות על מדד שארפ בלבד לא מומלצת, מאחר שיש לו מספר חסרונות – ובעיקר חוסר יכולת “להתמודד” עם תשואות שליליות שגורם לסטיות משמעותיות בקרנות תנודתיות.

    בהצלחה,
    רני

   7. כמו שאמרו לפניי, תודה על מדריך מאד אינפורמטיבי ויסודי.
    2 שאלות ברשותך:
    1. אמא שלי בת 56 עם כסף נזיל. במידה ותחסוך בקופת גמל להשקעה ותשחרר את הקופה בגיל 60, בכדי לא לשלם את המס על הרווח, האם היא תוכל לקבל את הקופה רק כקצבה? עפ”י איזה מקדם תחושב הקצבה החודשית?
    2. במידה ויש לי סכום של כ- 70,000 מושקע בבנק בקרנות נאמנות של ילין לפידות ואנליסט, האם היית ממליץ להוציא את הכסף ולהעביר לקופת גמל להשקעה (אני אצטרך את הכסף נזיל בעוד כשנה)?
    מנגד, אני במהלך רכישה של דירה, אולי עדיף בכלל לשלם את הסכום לקבלן ולחסוך את ההצמדה העתידית למדד תשומות הבנייה?
    תודה מראש

   8. היי,
    שאלות מורכבות יש לך… :-)

    1. אם היא רוצה פטור מלא ממס רווח הון היא אכן צריכה לקבל את הכסף כקצבת פנסיה. המקדם יחושב בהתאם למה שיופיע בתקנון קרן הפנסיה ממנה היא תמשוך את הקצבה בעת הפרישה.

    2. תלוי מהו הרווח שכבר צברת בקרנות, מהן עלויות המכירה, כמה אתה חובב סיכון ועוד. ובכלל – אם הכסף מיועד לרכישת דירה בשנה הקרובה צריך לחשוב טוב אם נכון בכלל שיהיה מושקע עכשיו בשוק ההון. בכל מקרה – בכל הנוגע לשאלה הזו אני ממליץ בחום לשבת על הנושא עם איש מקצוע – יועץ השקעות/יועץ פיננסי.

    בהצלחה,
    רני

   9. היי,
    קודם כל תודה על המדריך המעולה, מאוד מפורט ומסביר הכל בצורה פשוטנית

    האם יש יתרון כלשהו בהצטרפות לקופת גמל להשקעה דרך סוכן הביטוח שלי ממקום העבודה? האם דמי הניהול יהיו גבוהים יותר אם אצטרף באמצעות סוכן או אם אצטרף דיגיטלית באופן עצמאי?

   10. היי אבנר,
    תודה רבה. כיף לשמוע.

    קופת גמל להשקעה היא בדרך כלל מוצר פשוט יחסית לניהול ולא מצריך שירות מורכב.
    הייתי הולך על מי שנותן את ההצעה הכי טובה – לפעמים בצורה ישירה מקבלים דמי ניהול קצת יותר נמוכים ולפעמים יש לסוכן הטבה מיוחדת מאחד מבתי ההשקעות.

    ההצטרפות הדיגיטלית היא בדרך כלל לפי דמי ניהול של 0.7% (אי בי אי מציעים קצת פחות כשמצטרפים באופן ישיר דרך כלי ההשוואה שלנו – 0.5% למסלולים פסיביים ו-0.65% למסלולים בניהול אקטיבי).

    בקיצור – שווה לעשות קצת “שופינג” ולראות אילו הצעות אתה מקבל.

    בהצלחה,
    רני

   11. היי,
    משהו לא ברור לי:
    אם אני משתמשת בקופת גמל להשקעה כמנגנון חסכון רגיל לכל דבר (במקום לחסוך בקרן נאמנות/ בנק…),
    ונניח אני מפקידה בתחילת כל שנה 70K, בהתאםלתקרה,
    האם זה מונע ממני להשתמש בקופת גמל בתור מנגנון החסכון לפנסיה? כלומר, במקום קרן פנסיה/ביטוח מנהלים, לבחור באופציה של קופת גמל ולהנחות את המעסיק שלי להפקיד בקופת גמל?
    או שזה שתי קופות שונות?

    תודה

   12. היי רותם,
    קופת גמל להשקעה לא נחשבת מבחינת החוק כמוצר חיסכון פנסיוני, בגלל הנזילות שלה.
    כלומר – לא ניתן להפקיד אליה במקום קרן פנסיה / ביטוח מנהלים וכו’.

    בהצלחה,
    רני

   13. מעלה את הפוסט שוב בשל שגיאה בטקסט
    מתנצל.

    היי רני
    מדריך מדהים, נתן לי קצת מושג…
    2 שאלות:
    1. אני מבין שאם משקיעים לטווח ארוך אז מומלץ לקחת את המסלול בעל הסיכון הגבוה ביותר(מנייתי) אבל מצד שני היה כתוב שלפי מחקרים לא ראו שיש הבדלים משמעותיים בתשואות של מסלול בינוני(אג״ח משולב מנייתי) האם הבנתי נכון? האם בעצם כבר כדאי להשקיע במסלול עם סיכון בינוני?

    2. מה נחשב השקעה לטווח ארוך כשאני משקיע עם רמת סיכון גבוהה?
    מתי בעצם כדאי לי לבחור רמת סיכון בינונית ומתי גבוהה?

    תודה רבה!
    :)

   14. היי אייל,
    בכיף גדול.
    1. המחקרים שאני מכיר מראים שככל ששיעור המניות גבוה יותר – גם התשואה גבוהה יותר. אשמח לשמוע על מחקרים אחרים – היכן קראת עליהם?

    2. טווח ארוך בעולם ההשקעות הוא 10 שנים ומעלה. טווח זמנים כזה אמור לאפשר להשקעות לתקן גם במקרה של נפילות בשוקי ההון.

    לגבי שאלת הבחירה ברמת סיכון בינונית או גבוהה – כל משקיע והשיקולים שלו, אבל אפשר לתת כמה כללי אצבע –
    א. משקיעים שקשה להם להתמודד עם סיכונים והפסדים כספיים מראש לא צריכים להיות במסלולים בסיכון גבוה.

    ב. ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר – רמת הסיכון יכולה להיות גבוהה יותר.

    ג. חשוב לזכור שגם בשווקי האג”ח, שכביכול אמורים להיות בטוחים יותר, יש סיכון לא מועט, בייחוד בתקופה של ריביות נמוכות כמו היום.

    מקווה שעניתי למה שהתכוונת.

    בהצלחה,
    רני

   15. שלום,

    תודה רבה על המאמר.

    אם במשיכת הכסף יש תשלום מס רווח הון של 25% האם עדיין משתלם להשקיע בקופת גמל להשקעה לטווח קצר? תוך כמה שנים זה נהיה משתלם?

    תודה.

   16. היי ענבל,
    מתנצל על הדיליי בתשובה.

    האפקט של דחיית תשלום מס רווח ההון משמעותי יותר ככל שהרווחים גבוהים יותר, מה שבדרך כלל אומר גם תקופת השקעה ארוכה יותר.

    בהשקעה לטווח קצר נושא דחיית המס פחות משמעותי, אבל עדיין יש את היתרונות האחרים של קופת הגמל להשקעה – ניהול כספים מקצועי, אפשרות למעבר בין מסלולי השקעה מבלי לשלם מס רווח הון ועלויות נמוכות יחסית.

    בהצלחה,
    רני

   17. היי רני
    כתבת בתשובתך ל” גם אופטימי” שהוספת הפנייה להסבר לגבי אופן חישוב קצבת הפנסיה (בהקשר לקופג להשקעה) במדריך הרלוונטי (כדי לא העמיס יותר מדי במדריך הזה – גם ככה הוא ארוך למדי). אני לא מוצא מדריך זה . תוכל להפנות לשם?

   18. מדריך מעולה. תודה רבה.
    יש כבר כיוון למתי יהיה אפשר לנייד קופת גמל להשקעה לבית השקעות אחר?

   19. היי אמיר,
    כרגע לא, וכל זמן שועדת הכספים לא פעילה זה לא יקרה לצערנו.

    מקווה שברגע שתורכב הממשלה הבאה נושא ניוד קופות הגמל להשקעה ייכנס לסדר היום וייפתר.

   20. שאלה: אם מעבירים את הכסף למוטבים (במקרה של מוות) והמוטבים בוחרים להשאיר את הכסף בקרן גמל להשקעה האם יש אירוע מס. אני שואל את זה כי ההורים שלי שוקלים להעביר את ההשקעה שלהם במניות לקרן גמל להשקעה וחשוב להם שהילדים יוכלו לחסוך לפנסיה.

    בנוסף, שאלה לגבי מיסים, האם ניתן לקזז רווחים של גמל להשקעה מול הפסדים בגמל להשקעה אחר? כלומר אני מבין שהמצב החוקי היום הוא שאי אפשר להשתמש בהפסדי הון אחרים כדי לקזז רווחים (חייבים במס) של קרן גמל להשקעה (למרות שלא ברור לי לגמרי למה). אבל מה קורה אם יש לי שתי קרנות גמל להשקעה אחת הפסידה ואחת הרוויחה האם אני יכול למשוך את שניהם ולקבל קיזוז הפסדים?

   כתיבת תגובה