קרן פנסיה – כל השאלות, כל התשובות

פנסיה » קרן פנסיה » שאלות ותשובות

ריכזנו כאן מבחר גדול של שאלות ותשובות על קרנות פנסיה. חסר לכם כאן נושא? כיתבו לנו, או קראו את המדריך השלם לקרנות פנסיה.

קרן פנסיה שאלות ותשובות

השתדלנו לכלול כאן תשובות למבחר גדול ככל האפשר של שאלות. כדי למצוא בקלות את התשובה לשאלה המבוקשת אתם מוזמנים להשתמש בקישורים המופיעים כאן לנושאים השונים, או להשתמש באפשרות החיפוש בעמוד באמצעות לחיצה על Ctrl+F.

1. מה זה קרן פנסיה?

מהי קרן פנסיה?

קרן פנסיה היא מכשיר חסכון לטווח ארוך, המיועד לאפשר לחוסך לקבל קצבה חודשית לאחר פרישתו מעבודה, מתבסס על מנגנון של ערבות הדדית ונהנה מהטבות מס משמעותיות.

קיימים ארבעה סוגים של קרנות פנסיה: קרן פנסיה חדשה מקיפה, קרן פנסיה חדשה כללית, קרן פנסיה ותיקה שבהסדר וקרן פנסיה ותיקה מאוזנת.

מהי קרן פנסיה חדשה מקיפה?

קרן פנסיה חדשה מקיפה קיימת משנת 1995 והיא המוצר הפנסיוני הנפוץ ביותר בקרב חוסכים חדשים.

קרן הפנסיה המקיפה כוללת בתוכה 3 מרכיבים עיקריים:

1. חיסכון פנסיוני לגיל פרישה קצבה חודשית המשולמת ממועד יציאת החוסך לגמלאות ולמשך כל ימי חייו. סכום הקצבה מתבסס על החיסכון שצבר החוסך בקרן הפנסיה, על מקדם ההמרה הנהוג בעת היציאה לגמלאות ועל תקנון הקרן.
2. כיסוי ביטוחי למקרה נכות קצבה חודשית המשולמת במצבים של אובדן כושר עבודה.
3. כיסוי ביטוחי למקרה מוות קצבה חודשית המשולמת לשאירי החוסך במקרה של פטירה.

מהי קרן פנסיה חדשה כללית?

קרן פנסיה חדשה כללית קיימת גם היא משנת 1995 ומהווה מוצר משלים לקרן הפנסיה החדשה המקיפה (ומכונה בהתאם גם “קרן פנסיה משלימה”). 

קרן הפנסיה הכללית לא כוללת בתוכה כיסויים ביטוחיים אלא רק חיסכון פנסיוני לגיל פרישה, ומשמשת בעיקר בעלי שכר גבוה, להפקדות מעל תקרת ההפקדה המותרת לקרן הפנסיה המקיפה, או עמיתים שעד היום לא הייתה להם קרן פנסיה והם מעוניינים להתחיל לחסוך לפנסיה באמצעות הפקדת סכום חד פעמי.

מהי קרן פנסיה ותיקה?

קרנות הפנסיה שניתן היה להצטרף אליהן עד לשנת 1995. קרנות הפנסיה הותיקות הוגדרו כ”מבטיחות זכויות” ושילמו קצבאות למבוטחים בהתאם לזכויות וותק שצברו בשנות עבודתם.

את רובן של קרנות הפנסיה הותיקות ניהלה ההסתדרות (הגדולות בהן – מבטחים, קרן מקפת, קג”מ). 
בשנת 1995 לאחר שהתברר כי רובן של הקרנות הותיקות אינו מאוזן אקטוארית (כלומר – ההתחייבויות שלהן לתשלומי קצבה עתידיים עולים באופן משמעותי על ההכנסות הצפויות) הופסקה בהוראת הממשלה הצטרפות מבוטחים חדשים לקרנות הותיקות ונפתחו קרנות הפנסיה החדשות הפועלות לפי מודל כלכלי שונה כקרן צוברת, המתבססת על כספי החיסכון של החוסך ולא על הבטחת זכויות.

מהי קרן פנסיה ותיקה שבהסדר?

קרן פנסיה ותיקה שבהסדר היא קרן שהייתה בשנת 1995 גרעונית, ולכן תחילה הופסקה הצטרפות חוסכים חדשים אליה ובאוקטובר 2003 היא הולאמה על ידי המדינה והוחל עליה תקנון אחיד.

קרנות הפנסיה הותיקות שבהסדר הן: 
א. מבטחים
ב. קרן גמלאות מרכזית (קג”מ)
ג. מקפת
ד. קרן פועלי בניין
ה. קרן פועלים חקלאים
ו.  נתיב
ז. הקרן של ההסתדרות המדיצינית “הדסה”
ח. קרן הפנסיה של קואופרטיב “אגד”

מהי קרן פנסיה ותיקה מאוזנת?

קרן פנסיה ותיקה מאוזנת היא קרן שהייתה באיזון אקטוארי, ולכן לא הולאמה ולא הוחל עליה התקנון האחיד, אך גם אליה ההצטרפות הופסקה במרץ 1995.

קרנות הפנסיה הותיקות המאוזנות:
א. עתודות
ב. גלעד – גילעד גימלאות לעובדים דתיים בע”מ
ג. קופת הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית (הע”ל)
ד. עתידית
ה. עמית
ד. יוזמה
ה. קופה לתגמולים ופנסיה של עובדי הסוכנות היהודית
ו. קרן הגמלאות של עובדי דן
ז. מגן

מהו תקנון קרן פנסיה?

כל קרן פנסיה פועלת בהתאם לתקנון המגדיר את מערכת היחסים המתקיימת בין העמית לקרן ואת החובות והזכויות של שני הצדדים.

תקנון קרן הפנסיה קובע את כללי ההתנהלות בקרן משלב ההצטרפות ועד שלב העזיבה, או תחילת תשלומי סוגי הפנסיה השונים (פנסיית זקנה, פנסיית נכות או פנסיית שארים).

תקנון קרן הפנסיה משתנה מדי פעם, כאשר כל שינוי דורש את אישור רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון.

מי מנהל את קרן הפנסיה וכיצד הוא מרוויח מזה כסף?

כל אחת מקרנות הפנסיה מנוהלת על ידי ”חברה מנהלת” – חברה שעיסוקה הבלעדי הוא ניהול קופות גמל וקרנות פנסיה ואושרה כחברה מנהלת ע”י הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, בהתאם להוראות הדין.

הכנסות החברה המנהלת מקרן הפנסיה מתבססות על דמי הניהול אותם היא גובה מהחוסכים בלבד.

הכספים הנגבים מהחוסכים עבור הביטוחים הקיימים בקרן הפנסיה משמשים לכיסוי הוצאות הביטוח של הקרן בלבד, ובמידה שההוצאות על הביטוח היו נמוכות מהכספים שנאספו מהחוסכים, הכספים העודפים יוחזרו לחוסכים.

המלצות קריאה נוספות:

2. יתרונות החיסכון בקרן פנסיה

הפקדות

למה כדאי לחסוך בקרן פנסיה?

היתרונות המרכזיים לחיסכון בקרן פנסיה:
1. הטבות מס משמעותיות על הכספים המופקדים בקרן הפנסיה.

 1. פטור ממס רווחי הון על כל ההפקדות לקרן הפנסיה.
 2. הבטחת תשואה ריאלית של 4.86% ל-30% מכספי הקרן ע”י אג”ח מיועדות של המדינה.
 3. ניהול הכסף על ידי בתי השקעות מומחים בדמי ניהול נמוכים יחסית.
 4. כיסויים ביטוחיים זולים למקרי מוות או נכות.

מה כוללות הטבות המס למפקידים בקרן פנסיה?

החיסכון בקרן פנסיה מקנה שתי הטבות מס משמעותיות: 
1. הטבת מס בשלב ההפקדה – פטור ממס הכנסה לסכומים המופקדים בקרן הפנסיה, עד תקרה מוגדרת. הטבת המס שונה בין עמיתים שכירים ועצמאים, וערכו הכספי של הפטור ממס בשלב ההפקדה משתנה מעמית לעמית, בהתאם למס השולי (אחוז מס ההכנסה) שהוא משלם באופן שוטף. 
2. פטור ממס רווח הון – פטור ממס לרווחי הון שנוצרו בקרן, גם כאן, בכפוף לתקרה הנקבעת מעת לעת, ומשתנה בין עמיתים שכירים ועצמאים. מס רווחי ההון הנהוג כיום באפיקי החיסכון האחרים נע בין 15-25%.

מה המשמעות של ריבית דריבית, למה זה כל כך חשוב ומה הקשר לקרן פנסיה?

את המשפט “אין בעולם כח חזק יותר מריבית דריבית” נוטים לייחס בטעות לאלברט איינשטיין. אך גם אם לא הוא אמר את זה, משמעות המשפט עדיין תקפה. הנתונים ההיסטוריים מראים שכל שקל המופקד בקרן פנסיה מכפיל את עצמו בממוצע כל 12 שנים. כדי לנסות ולהמחיש את האפקט הזה, ניקח כדוגמא ילד, שביום שנולד הפקידו הוריו 10,000 ש”ח בקרן פנסיה. כשאותו הילד יגיע לגיל 67 הוא צפוי למצוא באותה הקרן כמעט 500,000 ₪! (בהנחה כמובן שהקרנות יצליחו לשמור על ביצועי העבר שלהן).
אז איך מנצלים לטובתנו את הריבית דריבית? בעיקר מתחילים לחסוך מוקדם ככל האפשר, ומשתדלים לא למשוך כסף מהקרן.

3. הביטוחים בקרן פנסיה מקיפה

אילו ביטוחים קיימים בקרן הפנסיה?

קרן פנסיה מקיפה כוללת שני ביטוחים מובנים:

ביטוח שארים – ביטוח המעניק הכנסה חודשית לשארי החוסך במקרה של מוות. בן זוגו של החוסך יקבל עד סוף חייו קצבה של עד 60% מההכנסה המבוטחת של החוסך, ועד 40% נוספים מההכנסה המבוטחת עבור ילדיו של החוסך עד הגיעם לגיל 21 (20% עבור כל ילד, אך לא יותר מ-40% בסך הכל עבור כל הילדים).

ביטוח נכות – ביטוח המעניק לחוסך הכנסה חודשית בגובה של עד 75% מההכנסה המבוטחת, במקרה שיגיע למצב של אובדן כושר עבודה.

מהו ביטוח הדדי?

הביטוחים בקרן הפנסיה המקיפה מבוצעים באופן קבוצתי עבור כל מבוטחי הקרן, כאשר תשלומי קצבאות הנכות והשארים מתבצעים על בסיס הכספים שמשלמים עמיתי הקרן באופן שוטף עבור הכיסויים הביטוחיים.

במידה וקיימים עודפים (סכום תשלומי עמיתים גבוה מסכום קצבאות נכות ושארים) הם מחולקים לכל העמיתים בקרן, ואילו כאשר קיימים גרעונות (סכום תשלומי עמיתים נמוך מסכום קצבאות הנכות והשארים), הם מנוכים באופן אחיד מחשבונות כלל העמיתים בקרן.

החברה המנהלת של קרן הפנסיה לא יכולה לשאת רווחים או למשוך כספים מתוך כספי הביטוחים בקרן.

מה כולל ביטוח השארים בקרן הפנסיה ?

ביטוח השארים מכסה מקרים של מות החוסך לפני יציאתו לפנסיה וגם אחרי תחילת קבלת קצבת הפנסיה, ומשלם לשארי החוסך קצבה חודשית המבוססות על הכנסת החוסך ולתקופות מוגדרות.

הכיסוי בביטוח שארים במקרה של מות החוסך לפני היציאה לפנסיה: קצבה חודשית לבן/ת הזוג עד יומם האחרון בגובה של עד 60% מההכנסה המבוטחת (לפיה הפריש החוסך לקרן הפנסיה ב-12 החודשים שקדמו למותו), וקצבה נוספת בגובה של עד 40% עבור ילדי החוסך עד הגיעם לגיל 21 (20% עבור כל ילד, אך לא יותר מ-40% בסך הכל עבור כל הילדים).

כיסוי בביטוח שארים במקרה של מות פנסיונר: כברירת מחדל, יקבלו בן/בת הזוג 60% מפנסיית הזקנה שקיבל הפנסיונר, לכל ימי חייהם. בנוסף יכול הפנסיונר לבחור בעת יציאתו לפנסיה הבטחה של מינימום תשלומי קצבת פנסיה מלאה במקרה של פטירה מוקדמת.

האם ביטוח השארים בקרן הפנסיה כדאי?

כן. ביטוח השארים בקרן הפנסיה זול משמעותית מביטוחי חיים הנקנים באופן פרטי או במסגרת ביטוח מנהלים, מכיוון שהוא מבוסס על ערבות הדדית בין עמיתי קרן הפנסיה, ואין גורם המייצר רווח מביטוח זה, בניגוד לביטוחים הפרטיים שמפרנסים את חברות הביטוח וסוכני הביטוח.

האם יש צורך בביטוח חיים בנוסף לביטוח השארים בקרן הפנסיה?

ביטוח השארים בקרן הפנסיה מספק כיסוי סביר למקרה מוות, אך עבור חלק מהחוסכים כיסוי זה אינו מספיק. אנחנו ממליצים לקרוא את המדריך שלנו על ביטוחי חיים כדי להבין מי צריך לרכוש ביטוח חיים פרטי בנוסף לביטוח השארים  ובאילו תקופות של חייו.

איך מגישים בקשה לקבלת קצבת שארים (פנסיית שארים)?

בקשה לקבלת קצבת שארים יש להגיש לקרן הפנסיה באופן ישיר או באמצעות סוכן הביטוח.

האם קצבת השארים מקרן הפנסיה חייבת במס הכנסה?

לא. קצבת השארים מקרן הפנסיה אינה חייבת במס הכנסה.

אלמנת פנסיונר, אם היא נישאת בשנית, האם תפגע פנסיית השארים שהיא מקבלת?

לא. בניגוד לקצבת השאירים מביטוח לאומי, פנסיית השארים מקרן פנסיה מובטחת לאלמנה לכל חייה.

מתוך תקנון קרן הפנסיה של מגדל מקפת לדוגמא –
“2.42 .הפנסיה לאלמנת המבוטח תשולם לכל ימי חייה ולא תיפסק עם נישואיה מחדש.”.

מה כולל ביטוח הנכות בקרן הפנסיה?

ביטוח הנכות בקרן הפנסיה מאפשר קבלת קצבה חודשית של עד 75% מהשכר המבוטח של העמית, במקרה של נכות או אובדן כושר עבודה.

בנוסף, בתקופה שבה מקבל העמית את פנסיית הנכות מפקידה עבורו קרן הפנסיה כספים לחיסכון הפנסיוני שלו, בהתאם להפקדותיו לפני מקרה הנכות (נקרא גם שחרור מפרמיות).

האם ביטוח הנכות בקרן הפנסיה כדאי?

ביטוח הנכות בקרן הפנסיה מאפשר כיסוי טוב וזול למקרי נכות ואובדן כושר עבודה. עם זאת הכיסוי אינו כולל כיסוי למקרה של אובדן כושר עבודה עיסוקי, ולכן מומלץ לעובדים המוגדרים כ”צווארון לבן” לרכוש ביטוח משלים (”מטריה”).

האם יש צורך בביטוח אובדן כושר עבודה בנוסף לביטוח הנכות בקרן הפנסיה?

ביטוח הנכות הקיים בקרן הפנסיה נותן כיסוי סביר וזול. עם זאת, לחלק מהחוסכים הכיסוי הזה אינו מספיק. אנחנו ממליצים לקרוא את המדריך לביטוח אובדן כושר עבודה לפירוט נוסף בנושא.

מה המשמעות של מסלולי הביטוח השונים בקרנות הפנסיה?

מסלולי הביטוח בקרנות הפנסיה מגדירים את היחס בין הקצאת כספי החיסכון ל-3 הרכיבים: חיסכון, ביטוח נכות וביטוח שארים.

מוזמנים לקרוא בפירוט על מסלולי הביטוח בקרנות הפנסיה במדריך המפורט שלנו.

איך מגישים בקשה לקבלת קצבת נכות (פנסיית נכות)?

במקרה של אירוע הגורם לנכות ואובדן כושר עבודה יגיש העמית בקשה לפנסיית נכות בהתאם לנדרש בתקנון קרן הפנסיה.

קרן הפנסיה תבחן את הבקשה באמצעות רופא או ועדה רפואית, אשר קובעים האם המבוטח עונה על הגדרת “נכה” בהתאם לתקנון הקרן, מהי דרגת הנכות, ומה צפוי להיות משך הנכות, ובהתאם אורך התקופה בה יהיה זכאי לקבל פנסיית נכות מהקרן. ובמידה ויקבע שהעמית זכאי לקבל פנסיית נכות, תשולם לו קצבה חודשית בשיעור ובתנאים המוגדרים בתקנון.

בנוסף, במהלך תקופת הזכאות לפנסיית הנכות יופקדו לחשבון העמית על ידי הקרן דמי גמולים חודשיים אשר יגדילו את החיסכון העומד לזכותו לגיל פרישה.

האם מבוטחים לא פעילים מכוסים בביטוח נכות בקרן הפנסיה?

לא. רק מי שהיה מבוטח פעיל בקרן הפנסיה במועד בו איבד את כושר עבודתו, זכאי לפנסיית נכות מהקרן. מבוטחים לא פעילים שאינם מפקידים כספים לקרן הפנסיה או שבחרו במסלול ללא כיסוי ביטוחי, אינם זכאים לפנסיית נכות.

האם שמירת הריון נחשבת כנכות?

כן. שמירת הריון נחשבת כנכות ומזכה בפנסיית נכות, בהתאם לכללי תקנון הקרן.

האם קצבת הנכות מקרן הפנסיה חייבת במס הכנסה?

כן. קצבת הנכות מקרן הפנסיה חייבת במס הכנסה.

האם קרן הפנסיה יכולה להעלות את דמי הניהול שלי בקרן לאחר תחילת קבלת קצבת הנכות?

לא. החל משנת 2016 לא ניתן לגבות מהעמית דמי ניהול בשיעור הגבוה מהשיעור שחל עליו ערב נכותו.

מהי תקופת ההמתנה בקרן הפנסיה?

תקופת ההמתנה בקרן הפנסיה (נקראת גם “תקופת אכשרה“) נמשכת חמש שנים ממועד הצטרפות העמית לקרן, ובמהלכה לא מכסים הכיסויים הביטוחיים של הקרן אירועי נכות או שארים הנגרמים כתוצאה ממחלה, מום או תאונה שהחלו או התרחשו לפני ההצטרפות לקרן (במידה והעמית המצטרף היה מודע להם בעת הצטרפותו לקרן).

4. בחירת קרן פנסיה

האם אני יכול להחליף קרן פנסיה?

ניתן להעביר את קרן הפנסיה לכל חברה או בית השקעות, בהתאם לבחירתכם, בכל זמן, ללא קנס ותוך שמירה על הוותק והזכויות שנצברו בקרן הישנה (כל זמן שמדובר בקרן פעילה).

תוך כמה זמן תתבצע העברת כספי הקרן?

משך ההעברה מקרן לקרן עומד כיום על 7 ימים בורסאיים.

כיצד בוחרים נכון קרן פנסיה?

ארבעה מרכיבים מרכזיים משמשים בדירוג בתי ההשקעות – תשואה, סיכון, דמי ניהול וגרעון אקטוארי.

1. תשואה וסיכוןקשה מאוד לנחש מי יניב את התשואה הגבוהה ביותר לכסף שלכם. אנחנו יכולים לדעת מה היו התשואות שהשיגו בתי ההשקעות בעבר, אך כל ניסיון להשליך מביצועי העבר מה יהיה בעתיד הוא בגדר ניחוש בלבד.

מצד שני, תשואות עבר טובות, שהושגו ברמת סיכון סבירה, מעידות על איכות מסויימת של מנהלי ההשקעות, ולכן ההמלצה שלנו היא לבחור את 3-4 בתי ההשקעות שנמצאים בפסגת ביצועי התשואות, לוודא שהסיכון שלהם סביר (מדד שארפ גבוה מ-1 בדרך כלל) ולעבור לסעיף דמי הניהול. לחצו כאן להשוואה בין קרנות הפנסיה השונות.

2. דמי ניהולדמי הניהול הם כמובן הגורם היחיד שניתן לחזות בוודאות. דמי הניהול שגובים בתי ההשקעות משתנים בהתאם לסכום שנצבר בקרן, אבל לא פחות מזה – בהתאם ליכולות המיקוח של כל לקוח.

3. גרעון אקטוארי

קרנות הפנסיה מספקות גם כיסויים ביטוחיים, והיחס בין תשלומי החוסכים בקרנות הפנסיה עבור ביטוחים אלה, לעומת תשלומי קרן הפנסיה לחוסכים הזכאים לקצבת נכות ושארים, משפיע באופן ישיר על החיסכון של כלל החוסכים בקרן.

למה זה קורה? מפני שקרנות הפנסיה החדשות מחוייבות לשמור על איזון תמידי בין ההתחייבויות לנכסים שלהן, כך שלא ייקלעו לגרעון משמעותי כפי שקרה בקרנות הפנסיה הותיקות.

וכך – כאשר סך התחייבויות קרן הפנסיה לחוסכים גדול מסך תשלומי החוסכים לקרן עבור הביטוחים, יקוזז ההפרש (שנקרא גם גרעון אקטוארי) באופן אחיד מכלל החוסכים.

לעומת זאת – כאשר סך התחייבויות קרן הפנסיה לחוסכים קטן מסך תשלומי החוסכים לקרן עבור הביטוחים, יתווסף ההפרש (שנקרא גם עודף אקטוארי) באופן אחיד לכל החוסכים.

אתם מוזמנים להיכנס לכלי השוואת קרנות הפנסיה שלנו, היחיד שמאפשר לדרג את קרנות הפנסיה בכל מסלול השקעה, תוך התייחסות לתשואה, לדמי הניהול ולגרעון האקטוארי של הקרנות.

איזה מסלול השקעה ניתן לבחור בקרן הפנסיה שלי?

מסלולי ההשקעה של קרנות הפנסיה השונות נחלקים ל-6 קבוצות עיקריות: מסלול מותאם גיל, מסלול כללי, מסלול מניות, מסלול אג”ח, מסלול המשלב מניות ואג”ח ומסלול שקלי.

בתוך הקטגוריות הללו של המסלולים ניתן למצוא בחלק מקופות הגמל מסלולים פאסיביים, שבהם מתבצעת ההשקעה באמצעות קניית מוצרים פיננסיים העוקבים אחר מדדי מניות, ולא על ידי בחירה של מניות ספציפיות.

נכון להיום לא ניתן לנהל את ההשקעות בקרן הפנסיה באופן עצמאי במסלול IRA.

מוזמנים לקרוא עוד על מסלולי ההשקעה בקרנות הפנסיה במדריך המפורט שלנו.

כיצד בוחרים היכן לנהל את קרן הפנסיה?

בבחירת קרן פנסיה חשוב לקחת בחשבון ארבעה פרמטרים מרכזיים:

1. איכות ניהול הכספים (תשואה לאורך זמן).

2. דמי הניהול בקרן.

3. גרעון/עודף אקטוארי.

4. איכות השירות בקרן.

תוכלו לקרוא עוד על התהליך במדריך קרנות הפנסיה, ולהיעזר בכלי השוואת קרנות הפנסיה המיוחד שפיתחנו.

כיצד מודדים ביצועי קרנות פנסיה?

ביצועי קרנות פנסיה נמדדים לפי יכולתן להשיג תשואה נטו גבוהה, תוך לקיחת רמת סיכון נמוכה. ניתן למצוא את רמת הסיכון העדכניים של קרנות הפנסיה השונות באתר פנסיה-נט.

כיצד נמדדת רמת הסיכון של קרנות הפנסיה?

רמת הסיכון של קרן הפנסיה נמדדת לפי מדד הנקרא “מדד שארפ”. כאשר בוחרים קרן פנסיה, חשוב לוודא שמדד השארפ שלה דומה או גבוה לזה של קרנות מקבילות בעלות רמת תשואה דומה.

האם ניתן לחלק את הכספים בין המסלולים השונים?

ברוב קרנות הפנסיה ניתן לחלק את הכסף או ההפקדות בין המסלולים השונים, או לנייד את הכסף ממסלול למסלול ובכך להרכיב את תמהיל הקרן בהתאם להעדפתכם.

5. מסלולי ההשקעה בקרנות הפנסיה

היכן מושקעים כספי קרן הפנסיה?

70% כספי החוסכים בקרנות הפנסיה מושקעים בשוק ההון ובנכסים פיננסיים נוספים ואילו 30% מכספי החוסכים מושקעים באג”ח מיועדות של ממשלת ישראל, הנושאות ריבית שנתית ריאלית של 4.86%.

מהי הרפורמה המתוכננת במסלולי ההשקעה של קרנות הפנסיה?

החל מיולי 2017 יתחיל שינוי באופן הקצאת האג”ח המיועדות, כך שחוסכים שיצאו לגמלאות יהיו זכאים לאג”ח מיועדות על 60% מכספי החיסכון שלהם, ואילו הקצאת האג”ח המיועדות עבור החוסכים שמתחת גיל 50 תתחיל לרדת בשנת 2024 עד שתיעלם לחלוטין. 

6. דמי הניהול בקרנות הפנסיה

מהם דמי הניהול שאפשר לגבות ממני בקרן הפנסיה?

דמי הניהול המקסימליים בקרן פנסיה חדשה מקיפה הם 6% מההפקדות השוטפות ו-0.5% מהצבירה (החיסכון הצבור).

מהם דמי הניהול המקסימליים בקרן פנסיה כללית?

דמי הניהול המקסימליים בקרן פנסיה חדשה כללית הם 4% מההפקדות השוטפות ו-1.05% מהצבירה (החיסכון הצבור).

עם זאת, במקרה שנפתחת קרן פנסיה משלימה עקב הפקדות בסכום העולה על התקרה בקרן חדשה מקיפה (”גלישה”), יוחלו הטבות דמי הניהול שבקרן המקיפה באופן אוטומטי גם על הקרן המשלימה, אלא אם סוכם אחרת עם העובד/המעסיק/ועד העובדים.

איך ניתן לדעת מהם דמי ניהול סבירים בקרן הפנסיה שלי?

על מנת לדעת האם דמי הניהול שאנחנו משלמים אינם גבוהים מדי, ניתן להיעזר באתר פנסיה נט של משרד האוצר, אשר מציג את דמי הניהול הממוצעים בכל חברה מנהלת, וכן באתר feex, המשווה בין נתוני חוסכים בעלי מאפיינים שונים ומציג את דמי הניהול שיכול כל חוסך לקבל בהתאם למאפייניו.

האם קרן הפנסיה יכולה להעלות את דמי הניהול שלי בקרן לאחר תחילת קבלת קצבת הנכות?

לא. החל משנת 2016 לא ניתן לגבות מהעמית דמי ניהול בשיעור הגבוה מהשיעור שחל עליו ערב נכותו.

7. המאזן האקטוארי והדמוגרפי בקרנות הפנסיה

מהו איזון אקטוארי?

לקרן פנסיה חדשה מקיפה יש התחייבויות ונכסים.

התחייבויות הקרן הן כלל הפנסיות (זיקנה, נכות ושארים) שצפויה הקרן לשלם, והנכסים כוללים את סך הפקדות העמיתים בקרן.

במידה וערך הנכסים הכולל בקרן עולה בערכו על ערך ההתחייבויות הכולל שלה יש לקרן עודף אקטוארי, ובמידה שערך ההתחייבויות עולה על ערך הנכסים יש לה גרעון אקטוארי.

קרנות הפנסיה המקיפות החדשות מחוייבות לשמור על איזון אקטוארי באופן שוטף, והן מבצעות זאת באמצעות הקטנת או הגדלת הנכסים בקרן, באופן אחיד וגורף לכל העמיתים.

8. העברת כספים בין קרנות פנסיה

כיצד ניתן להעביר כספים מקרן פנסיה אחת לאחרת?

העברת כספים מקרן פנסיה אחת לאחרת מתבצעת באמצעות מילוי טפסי בקשה להעברת כספים.

האם ניתן להעביר כספים לקרן הפנסיה מקופת גמל או ביטוח מנהלים?

כן. ניתן להעביר כספים לקרנות פנסיה חדשות גם מקופות גמל ומפוליסות ביטוח מנהלים.

כיצד ניתן להעביר כספים ממסלול השקעה אחד לאחר באותה קרן פנסיה?

עמית שמעוניין להעביר כספים למסלול השקעה אחר באותה קרן פנסיה, ימלא טופס העברה פנימית של כספים בקרן פנסיה ובקשתו תבוצע ללא עמלה ותוך 3 ימי עסקים.

האם כאשר מעבירים כספים למסלול חדש או לקרן חדשה מאבדים את הוותק שנצבר?

לא. הותק והזכויות בקרן הפנסיה נשמרים גם בעת מעבר לקרן פנסיה אחרת, כל זמן שההפקדות נמשכות באופן שוטף והעמית הינו בסטאטוס פעיל.

האם ניתן להתחרט לאחר החתימה על בקשת העברת הכספים מקרן פנסיה אחת לאחרת?

כן. ניתן לחתום על הודעה לביטול תוך 18 ימי עסקים מיום הגשת הבקשה, ולהעבירה לגוף המנהל של הקרן המקבלת. במקרה כזה תבוטל הבקשה להעברת הכספים.

9. משיכת כספים מקרן פנסיה

מתי ניתן למשוך את הכסף מקרן הפנסיה?

בהתאם לתקנוני קרנות הפנסיה, ניתן למשוך את הכספים מקרן הפנסיה עם הגעת העמית לגיל פרישה בגיל 60.

בנוסף, מוגדרים תנאים שבהם ניתן, עקב מצב כלכלי או רפואי מיוחד, למשוך את הכספים מקרן הפנסיה לפני גיל 60

האם ניתן למשוך את הכספים מקרן הפנסיה בכל עת?

בעיקרון כן – ניתן למשוך את הכספים מקרן הפנסיה בכל עת, אך משיכת כספים מקרן הפנסיה לפני גיל פרישה גוררת קנס של 35% על החיסכון כולו, כך שפעולה זו אינה כדאית.

באילו מצבים ניתן למשוך את כספי קרן הפנסיה לפני גיל פרישה מבלי לשלם קנס?

התשובה לשאלה נחלקת ל-2 “סוגי כספים” בקרן הפנסיה –

1. כספי הפיצויים – ניתן למשוך ללא תשלום מס עד תקרה מוגדרת, הנקבעת לפי מספר שנות העבודה במספר הנמוך מבין שניים – השכר החודשי והסכום המקסימלי שקבע מס הכנסה (12,380 ש”ח בשנת 2019).

2. כספי התגמולים – במקרים חריגים ניתן למשוך גם את כספי התגמולים שבקרן הפנסיה ללא מס. המקרים הם:

1. קביעת נכות קבועה של לפחות 75% לחוסך או לקרובו.

2. אם הכנסתם של שני בני הזוג היא מתחת לשכר המינימום.

3. אם ההוצאות הרפואיות של החוסך (לא כולל הוצאות על טיפולי שיניים) או קרובו מגיעות למחצית מהכנסתו השנתית.

האם ניתן לבצע משיכה חלקית מקרן הפנסיה?

הכללים לגבי משיכה חלקית של כספים מקרן הפנסיה זהים לכללי המשיכה שסקרנו בשני הסעיפים הקודמים.

איך מחושבת קצבת הפנסיה לאחר הפרישה?

קצבת הפנסיה מחושבת על ידי חלוקת סכום החיסכון שצברתם במספר הנקרא “מקדם המרה”.

לדוגמא – חוסך שצבר מיליון ש”ח, ומקדם ההמרה שלו הוא 200, יקבל לכל ימי חייו קצבה חודשית של 5,000 ש”ח (מיליון חלקי 200).

האם משלמים מס על קצבת הפנסיה?

קצבת הפנסיה חייבת במס, אך היא נהנית מהטבות מס משמעותיות. כאשר מחשבים את חבות המס של קצבת הפנסיה צריך להתייחס לשני סוגי קצבאות:

1. קצבה מזכה – קצבה שמבוססת על כספי החיסכון הפנסיוני בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים, עליהם קיבל העובד הטבת מס בשלב ההפקדה.

2. קצבה מוכרת – קצבה המבוססת על כספים שבמועד ההפקדה לא קיבל עליהם העובד הטבת מס.

הקצבה המוכרת פטורה לגמרי ממס הכנסה, ואילו הקצבה המזכה חייבת במס הכנסה, אך קיימים לה פטורים שיכולים להגיע לתקרה של עד כ-8,200 ש”ח.

האם יש שונות בין תנאי קרנות הפנסיה השונות?

כן. תנאי קרנות הפנסיה החדשות נקבעים באמצעות תקנון שמגדיר מנהל קרן הפנסיה, וקיימת שונות בין התקנונים בקרנות השונות. עם זאת, העקרונות הבסיסיים של קרנות הפנסיה החדשות זהים.

האם כדאי למשוך את הפיצויים מקרן הפנסיה?

כמעט בכל המקרים לא כדאי למשוך את הפיצויים מקרן הפנסיה, משתי סיבות עיקריות:

1. חלק גדול מהפרשות המעסיק לקרן הפנסיה שלכם הן עבור רכיב הפיצויים (8.33% מהשכר), וכך משיכה מוקדמת של כספי הפיצויים עלולה להקטין את הכספים שבחיסכון הפנסיוני שלכם בכ-40%.

2. החוק היום קובע שהטבת המס לה זכאים חוסכים אחר הפרישה, קטנה באופן דרמטי ואף מתבטלת במקרים מסויימים, למי שמושך את הפיצויים מקרן הפנסיה שלו.

מה קורה בעת פטירת בעל קרן הפנסיה?

בעת פטירת החוסך בקרן הפנסיה, ובהנחה שהוא מוגדר כ”עמית פעיל” בקרן, זכאים שאריו לקצבה. גובה הקצבה משתנה בהתאם לנסיבות:

1. פטירת חוסך לפני יציאתו לגמלאות – בן/בת הזוג של החוסך יקבלו קצבה בגובה 60% מהשכר המבוטח לכל ימי חייהם, ועבור ילדי החוסך יקבלו קצבה בגובה 20% מהשכר המבוטח, עבור כל ילד, עד הגיעם לגיל 21 (כאשר סך הקצבאות עבור הילדים לא יעלה על 40% מהשכר המבוטח).

2. פטירת חוסך לאחר יציאתו לגמלאות – מוזמנים לקרוא על כך בהרחבה בפוסט הזה.

10. הדוחות השנתיים והתקופתיים של קרן הפנסיה

אלו דיווחים מקבל העמית ובאיזו תדירות?

 1. דיווח שנתיהנשלח לעמית עבור כל שנת מס, עד תום הרבעון הראשון בשנה העוקבת.

הדיווח השנתי כולל את פירוט התנועות, היתרות, התשואות והכיסויים הביטוחיים של העמית בקרן נכון ל-31.12 בשנת המס שהסתיימה.

בנוסף כולל הדוח השנתי 2 אישורים למס הכנסה – אישור הפקדות שנתי ואישור להצהרת הון.

 1. דיווח רבעוני נשלח לעמית אחת לרבעון, תוך חודשיים מתום הרבעון, במידה שביצע הפקדות לקרן הפנסיה  במהלך אותו רבעון.

את הדוחות ניתן לקבל באמצעות הדואר או הדואר האלקטרוני, בהתאם לבחירת העמית, וברוב החברות ניתן לצפות בהם גם באופן עצמאי באמצעות אתר האינטרנט של קרן הפנסיה.

מה עדיף, לחסוך בקרן פנסיה או בקרן השתלמות?

מדובר בשני מסלולי חסכון הכוללים הטבות משמעותיות, כך שעדיף לחסוך בשני המסלולים גם יחד.

לעצמאים – במידה ובשנה מסוימת סכום הכסף העומד לרשותכם לטובת חיסכון נמוך מתקרות ההפקדה, אנו ממליצים להפקיד קודם כל לקרן ההשתלמות ולקבל את מלוא הטבת המס בקרן, ואת יתרת הכסף להפקיד בקרן הפנסיה.

כמובן שמהלך כזה יקטין את החיסכון הפנסיוני לאורך זמן, ויתחזק את הצורך להשתמש בכספי קרן ההשתלמות כחלק מהחיסכון הפנסיוני.

11. שכירים

האם המעסיק חייב להפקיד לי לקרן פנסיה?

לפי חוק פנסיית חובה, כל עובד שכיר החל מגיל 21 לגבר ו-20 לאישה ועד גיל הפרישה החוקי (67 לגבר ו-64 לאשה) זכאי לפנסיית חובה.

אם בעת הצטרפות העובד לא היה לו עדיין ביטוח פנסיוני פעיל (כלומר קרן פנסיה/קופת גמל לחיסכון/ביטוח מנהלים פעילים), המעסיק מחויב לפתוח עבורו קרן פנסיה/קופת גמל/ביטוח מנהלים תוך 6 חודשים מתחילת ההעסקה.

אם בעת ההצטרפות היה לעובד ביטוח פנסיוני פעיל, המעסיק מחויב להמשיך את ההפרשות מהיום הראשון לעבודתו, אך יכול להתחיל להפריש רק לאחר 3 חודשי עבודה, ובאופן רטרואקטיבי למועד תחילת העבודה.

המעסיק מסרב להפקיד לי לקרן פנסיה, מה אפשר לעשות?

המעסיק מחוייב על פי חוק להפקיד לפנסיה עבור כל עובדיו. אם המעסיק מסרב להפקיד עבורך לפנסיה בניגוד לחוק, ניתן להגיש תלונה למפקחת על הביטוח או למשרד הכלכלה.

איך מצטרפים לקרן פנסיה?

תהליך ההצטרפות לקרן פנסיה אינו ארוך וכולל מילוי של טפסי הצטרפות והצהרת בריאות, וחתימה על כתב ויתור על סודיות רפואית. על פי חוק תהליך מילוי והחתימה על הטפסים מתבצע בצמוד לפגישה עם בעל רישיון (סוכן ביטוח, משווק פנסיוני או יועץ פנסיוני).

לאחר השלמת מילוי הטפסים הנדרשים ובמידה ולא נתגלו בעיות בהצהרת הבריאות, יצורף העמית לקרן.

איך מפקידים בקרן פנסיה לשכירים?

ההפקדות מבוצעות אחת לחודש על ידי המעסיק, תוך 7 ימי עסקים מהיום ששולמה לעובד משכורתו ולא יאוחר מה-15 לחודש העוקב לחודש השכר.

העדר הפקדות במועד או בכלל עלול לפגוע בזכויות העמית ובכיסוי הביטוחי בהתאם למסלול שנבחר על יד העמית, ולכן יש להקפיד על ביצוע ההפקדות באופן תקין.

כמה כסף ניתן להפקיד בקרן הפנסיה?

בקרן פנסיה מקיפה ניתן להפקיד עד תקרה של 20.5% מפעמיים השכר הממוצע במשק (4,212 שקלים בשנת 2019).

בקרן פנסיה כללית אין תקרת הפקדה וניתן להפקיד כל סכום.

מה גובה ההפקדות הזכאיות להטבת המס?

בשלב ההפקדה, תקרת השכר אשר הפקדות המעסיק עד 7.5% ממנה לא ייזקפו כהכנסה חייבת של העובד עומדת על פעמיים וחצי השכר הממוצע במשק (25,683 ש”ח בשנת 2019).

החל משנת 2017 הוגדרה גם תקרת הפקדה לפיצויים שעד אליה לא תחשב ההפקדה כהכנסה חייבת של העובד, העומדת (בשנת 2019) על 2,833 ש”ח בחודש (שכר של 34,000 ש”ח).

האם החיסכון בקרן הפנסיה מחושב על-פי כל רכיבי השכר?

לא כל רכיב שכר נחשב כחלק מהשכר המהווה בסיס להפרשה לקרן הפנסיה.

רכיבי השכר המשמשים כבסיס לחישוב קרן הפנסיה הם כל הרכיבים המהווים הכנסת עבודה, למעט תשלומים שניתנו לעובד לכיסוי הוצאותיו, בונוסים, שכר שעות נוספות ותשלומים בשל מאמץ מיוחד או בשל אירוע מסוים.

האם אני יכול לבחור את קרן הפנסיה שלי?

כן. הבחירה בקרן הפנסיה היא זכותו המלאה של העובד, על פי חוק.

האם שכיר יכול להפקיד לקרן פנסיה באופן עצמאי?

כן. שכיר יכול להפקיד לקרן פנסיה באופן עצמאי. בנוסף, במידה שקיימים לשכיר רכיבי שכר שעבורם לא הפריש המעסיק לפנסיה (בונוסים, שעות נוספות וכו’), יכול השכיר גם לקבל בעבור ההפקדות העצמאיות שלו הטבות מס.

אני גם שכיר וגם עצמאי, איך להפקיד לקרן הפנסיה?

הפקדותיך כשכיר יתבצעו באופן רגיל על פי חוק ובהתאם לשיעורי ההפקדה המקובלים במקום העבודה.

הפקדותיך בעצמאי יתבצעו בהתאם להחלטתך, אך לא יפחתו מהפקדות המינימום המוגדרות בחוק פנסיה חובה לעצמאים.

האם מי שיש לו הכנסה גם כשכיר וגם כעצמאי יכול להפקיד לקרן פנסיה במקביל – גם כשכיר וגם כעצמאי?

כן.

עברתי למקום עבודה חדש. מה לעשות עם קרן הפנסיה מהמעסיק הקודם?

ניתן בהחלט להמשיך להפקיד לקרן הפנסיה הקיימת גם במקום העבודה החדש, או לחילופין להצטרף לקרן פנסיה עימה יש למעסיק החדש הסדר ולהעביר את כספי החיסכון לקרן הפנסיה החדשה.

במקרה שתבחרו להשאיר את כספי החיסכון בקרן הפנסיה הקודמת, ולהתחיל להפקיד לקרן הפנסיה החדשה, תהפכו לאחר מספר חודשים לעמיתים “לא פעילים” ודמי הניהול צפויים לעלות באופן אוטומטי לדמי הניהול המירביים המותרים על פי חוק (0.5% מהצבירה ו-6% מההפקדות).

עזבתי מקום עבודה, וטרם התחלתי לעבוד במקום חדש. מה לעשות עם קרן הפנסיה?

במקרה שבו ההפקדות נפסקות לתקופה העולה על חמישה חודשים, מאבד העמית את הכיסוי לנכות ושארים.

ניתן להמשיך להפקיד לקרן הפנסיה באופן עצמאי, או לחילופין לשלם את עלות הביטוחים בקרן בלבד, על מנת לשמר אותם.

אני חייל, האם אני יכול להצטרף לקרן פנסיה?

צה”ל לא מפקיד לקרן פנסיה עבור חיילים בשירות סדיר (למרות שאנחנו חושבים שזו טעות מצד המדינה).

עם זאת, חייל שיש לו הכנסה נוספת מעסק או ממשלח יד, עליה הוא מדווח כחוק לרשויות, רשאי להצטרף לקרן פנסיה במעמד עצמאי.

12. עצמאים

מי יכול לפתוח קרן פנסיה במעמד עצמאי?

עצמאים בעלי הכנסה מעסק או ממשלח יד וכן שכירים שיש להם הכנסה שעבורה לא מופקדים כספים לפנסיה, יכולים לפתוח קרן פנסיה במעמד עצמאי.

איך מפקידים לקרן פנסיה במעמד עצמאי?

עצמאי יכול לבצע הפקדה באופן חודשי או לבצע מספר הפקדות בכל שנת מס, כאשר ברוב הקרנות הוא חייב להפקיד לפחות פעם בתשעים יום על מנת לשמור על הקרן כפעילה.

ההפקדות מבוצעות באמצעות הוראת קבע, המחאה, או העברה כספית (בהעברות יזומות חשוב להקפיד להעביר לחברה המנהלת אסמכתה על ביצוע העברה).

מה גובה ההפקדות הזכאיות להטבת המס?

עצמאים מקבלים הטבות מס על הפקדות לקרן הפנסיה בגובה של עד 34,848 ש”ח בשנה (שנת 2019).

הנני עצמאי וברצוני להגיע לסכום קצבה מסויים. איך אדע כמה עלי להפקיד כל חודש בכדי להגיע לסכום זה בעת הפרישה?

אפשר לעשות סימולציות כאלה באמצעות מחשבוני הפנסיה של קרנות הפנסיה השונות.

מה קורה אם מפקידים בקרן הפנסיה סכום העולה על התקרה?

סכומים המופקדים לקרן הפנסיה מעל תקרת ההפקדה השנתית לא מזכים את החוסך בהטבה ממס הכנסה בעת ההפקדה, אך הם פטורים ממס רווח הון וכן פטורים ממס הכנסה בעת קבלת הקצבה (“קצבה מוכרת”).

האם יש היגיון כלכלי בהפקדות מעל תקרת הטבת המס?

יש היגיון כלכלי מסויים להפקדה מעל סכום התקרה המוטב במס, מאחר והפקדות אלה עדיין ייהנו מהיתרונות הנוספים של קרן הפנסיה – דמי ניהול נמוכים, ניהול הכסף על ידי גורמים מומחים, מעבר בין מסלולי השקעה ללא תשלום מס ודחיית תשלום מס רווחי ההון לעתיד המאפשרת את אפקט הריבית דריבית על תשואות הקרן.

מצד שני, אנחנו מאמינים שבחיסכון לטווח ארוך מומלץ לבצע פיזור סיכונים, ולא לרכז את כל כספי החיסכון באפיק אחד.

עצמאים, לדוגמא, יכולים לחסוך כספים באופן עצמאי גם באפיק המצויין של קרן ההשתלמות, ומי שיכול להרשות לעצמו להשקיע בנכסים נוספים המניבים הכנסה פסיבית, ייהנה מגיוון נוסף של אפיקי ההשקעה שלו.

יש לי קרן פנסיה במעמד עצמאי, האם אני חייב לבצע הפקדות באופן שוטף?

החל מינואר 2017 עצמאים מחוייבים לבצע הפקדות מדי שנה לקרן הפנסיה. כמו כן, בחלק מהקרנות במידה שיפסיקו להפקיד לקרן הפנסיה לתקופה של מעל 6 חודשים, הזכויות שלהם בקרן יבוטלו.

האם ניתן להפקיד בשנה נוכחית עבור שנת המס הקודמת וליהנות מהטבות המס?

לא. הטבת המס ניתנת רק עבור הפקדה שבוצעה באותה השנה.

כיצד פותחים קרן פנסיה במעמד עצמאי?

על מנת לפתוח קרן פנסיה חדשה במעמד עצמאי יש להציג לקרן תעודת עוסק מורשה או אישור על פתיחת תיק מרשויות המס.

13. מעסיקים

כיצד פותחים קרן פנסיה לעובד?

פתיחת קרן פנסיה לעובד תתבצע לאחר חתימתו על טופס הצטרפות לקרן פנסיה.

מי מחליט איזו קרן פנסיה לבחור?

רק העובד קובע באיזו קרן פנסיה יופקד כספו.

כיצד נקבע גובה החיסכון בקרן?

גובה החיסכון בקרן הפנסיה נקבע בהתאם להסכם העבודה האישי או להסכמים הקיבוציים הנהוגים במקום העבודה, אך בכל מקרה לא יפחת מהשיעורים המינימליים הקבועים בחוק (הנתונים לעיל – החל מה-1.1.2017):

– חלק מעסיק לתגמולים: 6.5% מהשכר.
– חלק עובד לתגמולים: 6% מהשכר.
– חלק מעסיק לפיצויים: 6% מהשכר.
– סה”כ – 18.5% מהשכר.

השיעורים הללו מחושבים מתוך השכר ברוטו (ללא שעות נוספות) של העובד או מתוך השכר הממוצע במשק (10,273 ש”ח נכון לינואר 2019), לפי הנמוך מבין השניים, אלא אם נקבע אחרת בהסכם העבודה שחל על העובד.

האם החיסכון בקרן פנסיה מחושב על-פי כל רכיבי השכר ?

לא כל רכיב שכר נחשב כחלק מהשכר המהווה בסיס להפרשה לקרן פנסיה.

רכיבי השכר המשמשים כבסיס לחישוב קרן הפנסיה הם כל הרכיבים המהווים הכנסת עבודה, למעט תשלומים שניתנו לעובד לכיסוי הוצאותיו, בונוסים, שכר שעות נוספות ותשלומים בשל מאמץ מיוחד או בשל אירוע מסוים.

איך מפקידים עבור העובד לקרן פנסיה?

ההפקדות מבוצעות אחת לחודש על ידי המעסיק, תוך 7 ימי עסקים מהיום ששולמה לעובד משכורתו ולא יאוחר מה-15 לחודש העוקב לחודש השכר.

העדר הפקדות במועד או בכלל עלול לפגוע בזכויות העמית ובכיסוי הביטוחי בהתאם למסלול שנבחר על יד העמית, ולכן יש להקפיד על ביצוע ההפקדות באופן תקין.

  קבלו הצעות מעולות לפנסיה וחיסכון:

  בחרו מוצר:
  קרן פנסיהביטוח מנהליםקופת גמל
  קרן השתלמותקופת גמל להשקעהתיקון 190
  איזור בארץ:

  לחיצה על כפתור זה מהווה את הסכמתך להעברת פרטיך לגופים המומלצים של savey ולתנאי השימוש באתר. פרטיותכם חשובה לנו! מוזמנים לקרוא עוד על מדיניות הפרטיות שלנו.

  עוד באותו נושא:

  יועץ פנסיוני אובייקטיבי ברישיון משרד האוצר, חבר לשכת היועצים הפנסיוניים ופורום החוסכים לפנסיה. יזם חברתי, כותב, מוסיקאי.
  כל התכנים באתר זה נועדו לסייע לקוראים בקבלת החלטות כלכליות טובות יותר, אך אינם מהווים ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות אישי המותאם לצרכי הקורא.

  11 מחשבות על “קרן פנסיה – כל השאלות, כל התשובות”

  1. בסיום יחסי עובד מעביד נדרש מקרן הפנסיה דוח צבירה פיצויים לטופס 161. הנתונים כוללים את התשואות, שאלתי היא האם התשואות שייכות לעובד או למעסיק?

  2. היי שושי,
   התשובה לשאלה משתנה בין 2 מקרים מרכזיים –
   1. אם העובד חתום על סעיף 14 מול המעסיק – התשואות שייכות לעובד באופן מלא.
   2. אם העובד אינו חתום על סעיף 14 מול המעסיק – אם המעסיק הפקיד במשך השנים 8.33% מהשכר לפיצויים – התשואות שייכות לעובד, ואילו אם הפקיד 6% מהשכר לפיצויים, המעסיק יכול להשלים את ההפקדות החסרות לפיצויים, בניכוי התשואות שצברו הכספים לאורך השנים.

   בהצלחה,
   רני

  3. שאלה
   אני בן 66.5
   יש לי כסף בתקופת גמל
   האם אני יכול להעביר אותו לקרן פנסיה שאבחר ולקבל פנסיה החל מגיל 67?
   האם לא צריך וותק מסויים בקרן הפנסיה בשביל לקבל פנסייה?

  4. היי איציק,
   בהחלט – ניתן להעביר כספים מקופת גמל לקרן פנסיה על מנת לקבל ממנה קצבה, ולא נדרש ותק כלשהו בקרן הפנסיה על מנת לקבל את הקצבה.

   בהצלחה,
   רני

  5. האם העלות החודשית של הכיסויים הביטוחיים שונה בין קופה אחת לחברתה או שמדובר בתעריף קבוע (שמורכב מגיל, מס’ ילדים , גובה משכורת וכו’)?

  6. היי,
   האם יש בעיה כלשהי עם מצב של שתי קרנות פנסיוה פעילות שונות משני מעסיקים שונים ?
   תודה

  7. טמיר בוקר טוב,
   אין בעיקרון בעיה להפקיד ל-2 קרנות פנסיה משני מעסיקים שונים.

   שים רק לב שלא ניתן להפקיד יותר מתקרת הפקדות חודשית של 4,212 ש”ח לקרנות פנסיה מקיפות, כך שאם ההפקדה משני המעסיקים יחד גבוהה יותר מהתקרה – יש צורך להפקיד את הסכומים שמעל התקרה לקרן כללית / משלימה.

   בהצלחה,
   רני

  8. קראתי את כל השאלות ותשובות, ממש ממש נפלא ביותר
   דבר אחד לא הבנתי
   פעם אחת אתה כותב שבביטוח שארים, הילדים מקבלים 20 אחוז עד גיל 21
   ופעם אתה כותב 40 אחוז
   נסיתי לקרוא כמה פעמים לראות אולי פספתי משהו, ולא הצלחתי למצוא

  9. היי מוזס,
   ייתכן שניסחתי את התשובות בצורה לא מספיק ברורה – אתקן זאת.

   בכל מקרה, בביטוח שארים מקבל בן הזוג 20% עבור כל ילד מתחת לגיל 21,
   כאשר יש הגבלה לתשלום מקסימלי של 40% עבור ילדים.

   כלומר –
   ילד אחד – מקבלים 20%.
   2 ילדים – מקבלים 40%.
   3 ילדים מקבלים 40%.
   וכן הלאה.

  כתיבת תגובה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות